1. března 2021 06:00
Gabriela Gabrielová

Žiješ jenom dvakrát: Jak si Jan Werich málem zahrál soupeře Jamese Bonda?

Tvůrčí tým z gruntu vyměněn, ale zcela bez újmy na výsledku. Pod scénářem podepsaný autor Grinche či Karlíka a továrny na čokoládu, za kamerou držitel dvou Oscarů za Lawrence z Arábie a Doktora Živaga. A v hlavní roli virtuos Sean Connery! Co k tomu dodat?

V sobotu od 20:00 na Prima MAX uvidíte jak světu hrozí třetí světová válka. Z oběžné dráhy kolem Země zmizela americká družice i s posádkou a do stejného nebezpečí se dostanou i ruští kosmonauté. Američani podezírají Rusy, Rusové Američany a svět stojí na pokraji globálního konfliktu.

Britská tajná služba má ovšem informace, ze kterých vyplývá, že útočící vesmírné plavidlo přistálo v oblasti Japonského moře. Do Asie proto vysílá svého nejschopnějšího muže, agenta 007.

Hned poté, co je Bondovi uspořádán fingovaný pohřeb – během milostných hrátek je 007 údajně zabit čínskou agentkou – se James vydává do Japonska. S pomocí šéfa tamní tajné služby zjišťuje, že chemický koncern podnikatele Osaty zpracovává nezvykle velké množství chemikálií potřebných pro vesmírné lety. Od Osaty vede stopa na malý ostrov uprostřed moře, kde se však kromě bujné vegetace a jedné vyhaslé sopky nenachází nic zajímavého. Zdání ovšem může klamat…

Možná jste o filmu Žiješ jenom dvakrát netušili, že…

  • Po tomto pátém Bondovi si Sean Connery již potřeboval dát od nula nula sedmičky pauzu. V dalším pokračování slavné série (V tajné službě Jejího veličenstva) tedy štafetu převzal herec australského původu George Lazenby, jediný představitel Bonda, který se narodil a vyrůstal mimo Spojené království. Lazenby však své další působení v sérii odmítl, i když ho produkce lákala sedmimístným honorářem. Connery se nakonec přemluvit nechal a v roce 1971 si připsal ještě šesté, tentokrát již definitivně poslední pokračování Bonda s názvem Diamanty jsou věčné. Údajně za něj inkasoval milion a čtvrt amerických dolarů.
  • Málo se ví, že hlavní roli záporného hrdiny měl původně hrát Jan Werich. V dopise, který poslal Werich Voskovcovi 1. října 1966, píše: „To je tak. Ozval se z čistého nebe hlas pana Salzmanna, Brita, takto poslední dobou producenta James Bonda, jestli prý jsem volný, že by mě nutně potřeboval na 6 týdnů do filmu po boku přítele 007.“ Werich se následně rozjel do Londýna, kde se k natáčení opravdu připojil. Z jeho působení ve filmu však nakonec sešlo. „Já se nepohodl s produkcí, neb chtěli, abych dělal monstrum. Tak si vzali jinýho, ale zaplatili, co podepsali,“ píše Werich v dalším dopise. Roli po českém herci pak vzal Donald Pleasence. Alespoň v jednom záběru ale Wericha máte možnost spatřit – tedy alespoň částečně. Při pohledu zpoza otáčecího křesla jsou vidět vyčuhující vlasy zlosyna. Jelikož Donald Pleasence následně odehrál roli plešatý, dá se předpokládat, že v křesle tenkrát seděl a bílou kočku hladil skutečně Werich.

Bondovku Žiješ jenom dvakrát uvidíte v sobotu od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný