19. listopadu 2018 13:32
Gabriela Gabrielová

Za svým dětským snem si doletí Orel Eddie

Biografický snímek o Eddiem Orlovi Edwardsovi vypráví příběh britského skokana na lyžích, který na sebe na zimních olympijských hrách v Calgary roku 1988 dokázal strhnout veškerou světovou pozornost. A vypráví ho mile, bez příkras či patosu.

Podobně jako se o rozruch na olympijských hrách postarali jamajští bobisté, způsobil mezi fanoušky i sportovci pozdvižení i Eddie Orel Edwards, britský reprezentant ve skocích na lyžích.

Nenápadný mladík, který v životě netoužil po ničem jiném než reprezentovat svoji zemi na olympijských hrách, zasvětil celý svůj život hledání sportovního odvětví, ve kterém by to dokázal. A když postupně všechny své blízké ujistil o tom, že postrádá nadání k jakémukoli sportu, padly mu do oka skoky na lyžích – disciplína, ve které snad žádný Brit nikdy nesoutěžil.

Autoři stáli před zapeklitým úkolem: jak dodat snímku komediální tón, ale přitom si z hlavního hrdiny nedělat legraci a ani ho nelitovat. Popasovali se s tím ale na jedničku.

Eddieho líčí poměrně věrně: jako ryzího snílka a naivku, který do poslední kapky naplňuje sportovní motto: není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. A vy nebudete moci jinak, než mu celých 106 minut upřímně fandit a doufat, že se nezabije.

Většina lidí by to už dávno vzdala, ale ne tak Eddie. Jeho poslední šancí se staly skoky na lyžích, především díky tomu, že Británie žádné skokanské můstky nemá, a tudíž ani neoplývá množstvím skokanů. Nemá vlastně žádného. Eddie se rozhodne učit od těch nejlepších, ale za těmi se musí rozjet do Alp. Po pár nebezpečných pádech mu dojde, že bez trenéra to nepůjde, a tak scénu vstupuje údržbář zimního střediska, rváč a pijan a taky bývalý skokan na lyžích, kterého kdysi vyloučili z amerického olympijského týmu Bronson (Hugh Jackman).

Věděli jste o filmu Orel Eddie, že...

„Eddie byl legendou, která ztělesňuje čisté odhodlání. A zkusil to v té nejbláznivější, téměř sebevražedné sportovní disciplíně – ve skocích na lyžích,“ vzpomíná herecký představitel trenéra Hugh Jackmann na dobu, kdy skutečný Orel Eddie létal vzduchem. „Jako dítě jsem také snil, že se dostanu na Olympiádu. Jen jsem nezašel tak daleko.“

Režie: Dexter Fletcher Scénář: Sean Macaulay, Simon Kelton Kamera: George Richmond Hudba: Matthew Margeson Hrají: Taron Egerton, Hugh Jackman, Jo Hartley, Keith Allen, Iris Berben, Tim McInnerny, Edvin Endre, Mads Sjøgård Pettersen, Marc Benjamin, Rune Temte Rok uvedení: 2016

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný