14. října 2019 09:06
redakce Prima Living

Vysoká a sakra nebezpečná je hra patriotů

Opět je tu neohrožený Jack Ryan a tentokrát jde po krku teroristům z IRA! Skvělého Harrisona Forda a Seana Beana v roli záporňáka si v poctivém špionážním thrilleru nenechte ujít v úterý od 20.00 na Prima MAX.

Bývalý agent CIA Jack Ryan (Harrison Ford) vyměnil léta aktivní služby za klidnější prostředí školní katedry. Do Londýna přijíždí přednášet, ale proč nespojit příjemné s užitečným a trochu si taky neodpočinout? Do města nad Temží tedy bere i svoji manželku a malou dcerku a zpočátku to vypadá, že tu společně stráví příjemnou dovolenou.

Jenže při návštěvě Buckinghamského paláce jsou svědky teroristického útoku na člena královské rodiny a ministra pro Severní Irsko, lorda Holmese. Jack okamžitě zasáhne a při bleskové akci jednoho útočníka zneškodní a druhého zastřelí.

Ukáže se, že teroristé byli bratři, členové militantní separatistické organizace IRA, ale útok na lorda Holmese provedli bez vědomí vedení skupiny. Zadržený Sean Miller (Sean Bean) je ovšem při převozu do věznice svými kumpány osvobozen a dle přísloví oko za oko, zub za zub přísahá Jackovi pomstu.

Co jste možná o filmu Vysoká hra patriotů netušili…

  • Agent Jack Ryan je postava z románů amerického spisovatele Toma Clansyho. Na filmové plátno se Jack dostal celkem třikrát: poprvé v roce 1990 ve snímku Hon na ponorku, ale tehdy si roli agenta zahrál ještě Sean Connery. Hon na ponorku byla shodou okolností Clansyho prvotina, kterou vydal o šest let dříve a inkasoval za ni 5000 dolarů.
  • Až ve druhém filmovém zpracování Clansyho románu Vysoká hra patriotů (1992) byl pro roli Jacka vybrán Harrison Ford, který si agenta CIA zahrál i ve třetím „pokračování“ Jasné nebezpečí (1994).
  • Oba posledně jmenované tituly má na svědomí režisér Phillip Noyce, který na poli špionážních thrillerů není žádným nováčkem. Na kontě má třeba i velký kasovní trhák Salt, ve kterém ženskou obdobu neohrožených agentů ztvárnila Angelina Jolie. Mimochodem příběh agentky Salt byl původně psán pro mužského hrdinu, konkrétně pro Toma Cruise. Ten však roli nakonec odmítl, protože se bál, že se příliš podobá jeho Ethanu Huntovi z Mission Imposible. Když o snímek projevila zájem Angelina, byl scénář přepsán na míru ženské hrdince.

Režie: Phillip Noyce Předloha: Tom Clancy (kniha) Scénář: Donald Stewart, W. Peter Iliff Kamera: Donald McAlpine Hudba: James Horner Hrají: Harrison Ford, Anne Archer, Patrick Bergin, Sean Bean, Thora Birch, James Fox, Samuel L. Jackson, Polly Walker, J.E. Freeman, James Earl Jones, Richard Harris Rok uvedení: 1992

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný