17. srpna 2020 06:00
redakce Prima Living

Vrtěti ženou: Zázračný vibrátor proměnil 19. století. Co k jeho vzniku vedlo?

Svižná, inteligentní komedie, která kromě skvělého hereckého obsazení v čele s Hughem Dancym a Maggie Gyllenhaal nabízí i poněkud pikantní zápletku a romantické rozuzlení. O čem že je? O hysterii, jež se strhne po vynálezu vibrátoru!

V pondělí od 20:00 na Prima MAX uvidíte jeden neotřelý pohled na předminulé století. Příběh nás zavede do Londýna 80. let 19. století, tedy do doby, kdy prudérnost v Anglii jen kvetla, sexuální potřeby žen byly zcela potlačovány a jejich veškeré neduhy byly připisovány na vrub jedinému činiteli: hysterii.

V tomto čase a prostředí se setkáváme s mladým, pokrokovým lékařem Mortimerem Granvillem, který svou lékařskou přísahu bere nadmíru vážně a rád by svět medicíny obohatil o nové progresivní metody a teorie. Valná většina jeho kolegů ovšem pociťuje k jeho novátorským postupům nedůvěru, ba dokonce zášť, a Mortimer tak střídá zaměstnání za zaměstnáním, až nakonec – téměř rozhodnut pověsit svou praxi na hřebík – potkává doktora Roberta Dalrympleho.

Dalrymple je přední londýnský specialista na ženskou medicínu, který vyvinul nadmíru zajímavý způsob, jak ženám ulevit od stresu a zbavit je nervozity a dalších problémů s tím spojených. Forma terapie, kterou svým pacientkám ordinuje, se sestává z citlivé ruční masáže intimních částí ženského těla. Jak ale sám přiznává, jeho ruce už na to nestačí, a to je přesně moment, kdy Mortimer vycítí svou příležitost. Ujme se sestrojení elektrického vynálezu, který by jeho příteli ulehčil práci a zbavil ho křečí v rukou, jež ho díky ustavičnému masírování pacientek trápí. A světlo světa spatří první vibrátor.

Reakce pacientek jsou nadšené. Jako mávnutím kouzelného proutku trpí „hysterií“ polovina žen Londýna a před ordinací lékařů se tvoří sáhodlouhé fronty. Jen jediná žena touto pomůckou opovrhuje. Je jí svobodomyslná dcera doktora Dalrympleho, a právě do ní se Mortimer bezhlavě zamiluje.

Možná jste o filmu Vrtěti ženou netušili, že…

  • Snímek byl inspirován skutečnými historickými událostmi. První vibrátor byl opravdu sestrojen na konci 19. století a měl ho na svědomí lékař Mortimer Granville.
  • V anglickém originálu má film vtipně vypointovaný název Hysteria. Na hysterii byly toho času svalovány veškeré ženské neduhy a hysterie mezi ženami zavládla poté, co se rozkřikla novina o novém zázračném přístroji.
  • Na režisérskou stoličku usedla žena, Tanya Wexler, které bylo v době natáčení snímku jednačtyřicet let a do jejíž režijní filmografie do doby Vrtěti ženou spadaly pouhé dva snímky: Tanec v domě (2001) a Finding North (1998).

Režie: Tanya Wexler Scénář: Jonah Lisa Dyer, Stephen Dyer Kamera: Sean Bobbitt Hudba: Gast Waltzing Hrají: Hugh Dancy, Maggie Gyllenhaal, Rupert Everett, Felicity Jones, Jonathan Pryce, Tobias Menzies, Gemma Jones, Malcolm Rennie, Anna Chancellor, Jules Werner, Sheridan Smith Rok uvedení: 2011

Historickou komedii Vrtěti ženou uvidíte v pondělí od 20:00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný