28. června 2016 12:18
Gabriela Gabrielová

Útěk z vězení pod křídly Charlese Bronsona

Útěk z vězení - upoutávka

Zkušený pilot (Charles Bronson) dostane lákavou, ale nebezpečnou nabídku. Má letět do Mexika a osvobodit tam nevinného vězně. Udělá to pro 250 000 dolarů? Dozvíte se na Primě Max v pátek ve 20.15.

Snad nenapácháme moc škody, když vám teď a tady na rovinu přiznáme, že ano, udělá. Jak to ale bude probíhat a s jakým výsledkem, na to už se podívejte.

7+1 zajímavostí o filmu:

1. Snímek byl inspirován opravdovým útěkem z vězení, který v roce 1971 zorganizovala sestra vězně Joela Davida Kaplana. Kaplan byl na začátku šedesátých let považován za kurýra Fidela Castra a v roce 1962 ho mexická policie za dosti pochybných podmínek obvinila z vraždy a poslala do vězení. Tam strávil celých 9 let, než jeho sestra najala kalifornského pilota, který ho v helikoptéře vynesl z vězeňského dvora.

2. I z tohoto důvodu mexická vláda jakékoli natáčení na území Mexika zakázala. Točilo se v Kalifornii, Španělsku a Francii. 3. Bronsonův honorář činil jeden milion amerických dolarů, což by i na dnešní dobu byla slušná pálka. O roku 1975 nemluvě.

4. Herečka Jill Ireland, která ve filmu hraje manželku vězně – Roberta Duvalla, byla ve skutečnosti vdaná za Charlese Bronsona. 5. Podstatná část filmu se odehrává ve vzduchu, k čemuž bylo zapotřebí zkušeného filmového pilota. Stal se jím Jim Gavin, uznávaný odborník na aviatiku, který jako první dokázal řídit helikoptéru v uzavřeném prostoru (hangáru) či s ní ve vzduchu udělat smyčku, což bylo do té doby považováno za nemožné. Spolupracoval například i na snímku Pearl Harbor na úvodní scéně útoku na válečné letce. 6. Vězení, kde se natáčelo, se nachází v Pyrenejích na jihu Francie a vede k němu jediná cesta, která se obtáčí kolem hory, na jejímž vršku pevnost stojí. V průběhu druhé světové války ji používali Němci jako vězení s maximální ostrahou a říká se, že k pevnosti vystoupalo mnohem více vězňů, než kolik po skončení války sešlo dolů.

7. Režisér Tom Gries a Charles Bronson spolu pracovali již dříve, a to na mysteriózním akčním filmu Breakheartský průsmyk (z roku 1975), který má na populárních fanouškovských filmových serverech poměrně vysoké hodnocení (Rotten Tomatoes 78 %, Česko-Slovenská Filmová Databáze 71 %, IMDb 6,8 hvězdiček). Charles Bronson pocházel z velmi chudých poměrů. Jeho rodiče byli Litevci a otec se živil jako důlní dělník v západní Pensylvánii. Když bylo Charlesovi 10 let, otec zemřel a Charles pak v 16 letech následoval své bratry do dolů, aby pomohl živit rodinu. Mluvil plynně rusky, litevsky a řecky. S hraním začal ve svých pětadvaceti hlavně proto, aby utekl nenáviděným dolům.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný