11. dubna 2018 10:54
redakce Prima Living

Útěk aneb jedna z nejlepších amerických gangsterek vůbec

Drsný McQueen v ještě drsnější kriminálce z roku 1972. Od bankovní loupeže v úvodu se děj ani na chvilku nezastaví a vedle notné dávky přestřelek a honiček je nasáklý takovou dávkou chemie mezi hlavními hrdiny, že není divu, že se ti dva rok nato vážně vzali. Prima MAX si pusťte v pátek ve 20.00.

Doc McCoy (Steve McQueen) prožívá v nudě a ve vzpomínkách na svou krásnou ženu Carol (Ali MacGraw) čtyři roky v texaské věznici za ozbrojené přepadení. Při jedné z návštěv přesvědčí svou manželku, aby zašla za místním politikem a byznysmanem Benyonem a řekla mu, že dostane-li ho ven, je pro něj ochoten pracovat.

McCoyovi je následně trest opravdu zkrácen a po propuštění dostane od Benyona úkol: aby zakryl finanční machinace jeho bratra, má Doc vyloupit jeho banku. Doc souhlasí a loupež spolu s pomocí své půvabné ženy skutečně provede. Jak se ale ukáže, Benyon je bezcharakterní zákulisní hráč, který na ně ušil boudu, a dvojici nezbývá, než se pokusit s ukradenými penězi před gangstery prchnout do Mexika.

Jedna z nejlepších amerických gangsterek je klasikou, která by vám ve filmovém repertoáru neměla chybět. Atmosféra jihu USA z obrazovky přímo čiší, hudba je trochu trhlá (avšak plně funkční) a snad žádný jiný vězeňský snímek nedokázal vystihnout atmosféru rutiny, nudy a vzpomínek na život venku tak dobře, jako to zvládl režisér Peckinpah v několikaminutovém úvodu tohoto snímku.

McQueenovy odevzdané pohledy na jeho filmovou a později skutečnou manželku rozbuší srdce nejedné citlivé duše a o kráse „koupací“ scény se tu raději ani nebudeme rozepisovat. Vedle stříleček, násilí, zpomalených záběrů a westernového šmrncu je tu i spousta romatiky, psychologie a detailů, které dohromady vdechly snímku neopakovatelnou atmosféru.

Možná jste o filmu Útěk netušili, že...

  • Snímek skončil jako velký finanční trhák. S rozpočtem pouhých tří milionů dolarů dokázal svým tvůrcům celosvětově vydělat více než třicet sedm milionů.
  • Zcela nezvykle byly skoro všechny scény natočeny chronologicky.
  • Ali MacGraw před natáčením neuměla řídit a v ruce nikdy nedržela střelnou zbraň. Prošla si výcvikem na oboje a zatímco řízení si zamilovala, zbraním nepřišla na chuť nikdy.
  • Ali a Steeve se do sebe během natáčení zamilovali, což vyústilo v románek, jenž ukončil manželství Ali MacGraw. McQueen si ji hned další rok (1973) vzal za ženu.

Režie: Sam Peckinpah Předloha: Jim Thompson (kniha) Scénář: Walter Hill Kamera: Lucien Ballard Hudba: Quincy Jones Hrají: Steve McQueen, Ali MacGraw, Ben Johnson, Sally Struthers, Al Lettieri, Slim Pickens, Richard Bright, Jack Dodson, Dub Taylor, Bo Hopkins, Roy Jenson, John Bryson Rok uvedení: 1972

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný