12. prosince 2017 10:15

Timecop a další: pět nejdivnějších akčňáků 90. let

Akční thriller Timecop s Claudem Van Dammem uvidíte na Prima MAX v pátek ve 21.45.

Timecop

Ve zdejším světě došlo v roce 2004 (!) k objevu cestování časem, pro riziko zneužívání však musela americká vláda ustanovit policejní jednotku pro kontrolu času – a jejím členem je samozřejmě i náš bruselský svaloun!

Jestli vám zápletka přijde tak trochu praštěná, nemýlíte se! Zub času však z Timecop učinil perfektně odlehčenou akční vymývárnu, ideální látku pro páteční párty s přáteli. Timecop navíc zdaleka není jediným snímkem bestiální dekády 90. let, který má cejch "tak blbý, až je vtipný". Poznejte s námi čtveřici dalších parádníků!

Cliffhanger

V roce 1993 vznikl další ujetý snímek – ba dokonce film tak prapodivný, že ho tradičně patriotická česká distribuce dokonce ani nezvládla přejmenovat! Horolezecké drama o Sylvestrovi Stalloneovi, které kombinuje napínavé lezení po skalách s neméně napínavým, leč poněkud absurdním naháněním zlého agenta FBI, který odcizil několik milionů dolarů, se i u nás jmenovalo Cliffhanger.

Na Cliffhangeru je krásně vidět duch 90. let. Řemeslně perfektní nervydrásající scény se snoubí se skutečností, že lautr celá zápletka je naprosto pološíleně nereálná, a to jak z hlediska horolezectví, tak i šíleně komplikovaného antiplánu hlavního zlouna. Jenže co na tom, když se na to dobře kouká!

Útěk z L.A.

Cejchem "béčko jako řemen" můžeme počastovat i volné pokračování klasického Útěku z New Yorku vzniklém v roce 1996. I tentokrát se režie ujal zkušený a milovaný John Carpenter, a i tentokrát Snakea Pilsena odehrál ostře řezaný Kurt Russell ve story o návštěvě zemětřesením zničené Kalifornie ve futuristickém roce 2013...

Ale popojedeme k posledním dvěma unikátním příkladům.

Operace: Zlomený šíp

John Travolta je nezmar, jehož proslavili drsňáci v komediích a romantických muzikálech, a který se posléze rozhodl pro dráhu akčního herce. Výsledky svého času leckoho nadchly. Jenže ať už jde o jeho kombo s Nickem Cagem v Tváří v tvář, nebo především jeho záporák v Operace: Zlomený šíp, z dnešního pohledu se zvláště v druhém jmenovaném těžko zadržuje smích.

Na vině je jednak průměrná režie působící tak trochu jako horší díl dnešního seriálu, a jednak i ústřední herecká dvojice zajímavá asi jako fascinující dobrodružství pouštních kamenů.

Už hlavní klaďas Christian Slater má charismatu pomálu, ale především u Travolty si divák vůbec není jistý, kdy ještě šíleného psychopata jenom hraje, a kdy naopak jenom recituje své dlouho tajené plány na skutečnou světovládu…

Bojiště Země: Sága roku 3000

Protože Travolta, milé děti, jako člen scientologické církve bezpochyby plány na světovládu má, náš finální pán na holení se jmenuje Bojiště Země. Film je vytvořen právě na motivy scientologických učení a byl to právě John Travolta, kdo si celý projekt vydupal ze, ehm, země a jemuž fail celého snímku navždy polámal kariéru.

Jenže dobře mu tak! Bojiště Země je snímkem natolik pitomým, špatně zahraným a teroristicky příšerně odvyprávěným, že by v rámci věznic klidně mohl sloužit jako ekvivalent mučení. Ani jedinou sekundu ho nelze brát vážně, právě proto jde však o optimální látku k base piv a přátelskému oddechu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný