25. března 2019 20:32
redakce Prima Living

Strhující, stylový, nesmrtelný Rocky IV

Čtvrtý díl Rockyho je ztělesněním všeho, co si fanda akčního žánru může od pořádného bijáku přát. Rockymu stačí zvedat klády, zatímco stroj na zabíjení Drago je opečováván ve špičkových podmínkách. Vítězství čisté síly nad technikou a dávku nostalgie k tomu si vychutnejte v úterý ve 20.00 na Prima MAX!

Původní záměr Sylvestra Stalloneho byl mít z Rockyho trilogii. Se čtvrtým dílem nepočítal, ale život je plný paradoxů, a tak, paradoxně, čtvrtý díl Rockyho skončil na žebříčku popularity diváků na druhém místě hned za jedničkou. Stejně jako u všech předešlých dílů tu Stallone zastal práci režiséra, scenáristy i hlavní herecké hvězdy. A za to mu patří spravedlivé uznání.

Příběh nás tentokrát posune v čase ještě o kus dál – Rocky po vítězném souboji s Clubberem Langem (třetí díl) ukončil kariéru. Suverénně vede světový boxerský žebříček, boxuje ale už jen pro radost, hlavně se svým přítelem Apollem Creedem, a se svou ženou Adrianou a synkem vede spokojený život.

Jenže to všechno se má brzy změnit. Do Ameriky přijíždí dravec z Ruska, mladý, ambiciózní, anaboliky vyhnaný amatérský mistr světa v boxu Rus Ivan Drago. Touží se dostat do profesionálního světa boxu a bohužel jeho výzvu k zápasu vyslyší přes Rockyho protesty právě Apollo Creed. Než však k exhibici dojde, Apollo Rusa zesměšní na tiskové konferenci a také ve svojí pěvecké show těsně před zápasem. Mladý Rus na Creeda nastoupí a v nerovném souboji v ringu ho doslova ubije k smrti.

Apollo umírá v náruči přítele Rockyho a ten slibuje Dragovi odvetu. Začíná se připravovat na nejtěžší zápas své kariéry: spolu s trenérem odjíždí na ledovou Sibiř do těch nejkrutějších podmínek a poddává se tvrdému tréninku. Zápas na obrovském stadionu v Moskvě, kde nepanuje právě přátelská atmosféra, bude sledovat celý svět a půjde v něm ještě o víc, než o osobní odvetu dvou soků.

Možná jste o filmu Rocky IV nevěděli, že…

Právě tímto snímkem odstartoval Sylvestr Stallone hereckou kariéru Dolpha Lundgrena. Ten byl do té doby zcela neznámým nováčkem, který si nikdy ve filmu nezahrál. Svěřit mu druhou hlavní roli sice bylo trochu riskantní, ale Stallonemu se sázka vyplatila. „Když jsem ho viděl, řekl jsem si ‘Tohohle chlapa budou všichni nenávidět, protože je bez chybičky. Je vysoký a nemá žádné chyby…´ Rocky je na tom opačně: Je plný chyb, couvá, zatímco Drago se dere dopředu. Jejich styl boje je v dokonalém kontrastu,“ řekl ke své volbě později Stallone. A měl recht.

Režie: Sylvester Stallone Scénář: Sylvester Stallone Kamera: Bill Butler Hudba: Vince DiCola Hrají: Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young, Carl Weathers, Brigitte Nielsen, Tony Burton, Michael Pataki, Dolph Lundgren, Al Bandier Rok uvedení: 1985

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný