4. srpna 2019 10:00
redakce Prima Living

Stav obležení bude v New Yorku vyhlášen v sobotu večer

Thriller z roku 1998 s hvězdným obsazením a docela citlivým tématem, jehož tvůrci pravděpodobně vůbec netušili, jak moc aktuálním se o tři roky později stane. Nezapomeňte si zapnout Prima MAX v sobotu ve 20.00.

Militantní islámští teroristé rozpoutají peklo bombových útoků v New Yorku a Denzel Washington, rozumný šéf protiteroristického oddělení FBI, i Bruce Willis, despotický generál a hlavní velitel armády, tomu chtě nechtě musí čelit. Každý má ovšem své metody...

Útoky z 11. září 2001 pak přinesly snímku opětovnou popularitu a témata, jež se do té doby řešila pouze v jeho fiktivním scénáři, se bohužel stala smutnou realitou.

Nic to ovšem nemění na faktu, že za herecké výkony a odvahu předvést něco víc než jen klasickou akční podívanou si rozhodně zaslouží uznání.

Věděli jste o filmu Stav obležení, že...

  • Spoluautor scénáře Lawrence Wright se v rozhovoru pro televizní stanici CBS v roce 2007 nechal slyšet, že po svém uvedení do kin byl film komerčním propadákem. Po teroristických útocích na New York o tři roky později se ovšem stal velmi populárním a v půjčovnách se na něj psali pořadníky. Jedním z důvodů, proč při svém uvedení film příliš nezabodoval, byl podle Lawrence fakt, že američtí muslimové nebyli nadšení tím, že jsou v něm zaškatulkováni do rolí teroristů, a často před kiny stávkovali. Nakonec to se Stavem obležení z hlediska tržeb nedopadlo vůbec špatně – při rozpočtu 70 milionů dolarů vydělal celosvětově 116 milionů.

Pár mušek, co se nevychytalo...

  • Při finální konfrontaci agenta Hubbarda (Washington) a generála Devereauxe (Willis) můžete za generálem zahlédnout agenta FBI Mikea Johanssena. Na tom by samo o sobě nebylo nic divného, kdyby Johanssen nebyl dříve ve filmu zabit.
  • Po výbuchu autobusu si pozorně všimněte Hubbardovy tváře. Mezi jednotlivými záběry z ní mizí a znovu se na ní objevuje krev.
  • To samé se děje Hubbardovu drinku ve scéně v restauraci, kde se setká s hlavní ženskou hrdinkou Elise.
  • Když generál Devereaux mluví v televizi o vyhlášení výjimečného stavu, činí tak za denního světla. Jeho řeč se vysílá živě na gigantické obrazovce na Times Square, které je ovšem překvapivě zahaleno do temné noci.
  • Skoro celý snímek se odehrává uprostřed zimy (všichni nosí teplé kabáty, pára jim stoupá od pusy...), při leteckém snímku Capitolu, sídla amerického kongresu, si však můžete všimnout stromů v plném květu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný