16. října 2020 06:00
redakce Prima Living

Ranhojič: Jak se autor předlohy připravoval na náročnou výpravu do středověké Anglie?

Vizuálně i akusticky působivý snímek nás zavede do hlubokého středověku, kdy veškeré moudro antického světa týkající se medicíny bylo v Evropě již dávno zapomenuto. Osudy sirotka Roba, nadaného léčitele obdařeného nebývalým talentem, stojí za vidění.

V neděli od 20:00 se na Prima MAX vrátíme hluboko do historie. Konkrétně do Anglie roku 1021, tedy hlubokého středověku. Matka tří malých dětí se roznemůže a když na ni její synek Rob sáhne, pozná, že s mámou je zle. Sežene ranhojiče, ale ten vědom si nebezpečí sporu s církví odmítne ženu léčit v rozporu s křesťanským „léčitelem“.

Žena zemře a její děti si rozeberou lidé z vesnice – všechny, až na Roba. Toho se nakonec ujímá přivolaný ranhojič, a tak začíná Robova životní cesta za vysněným povoláním lékaře. V době, ve které se děj snímku odehrává, nebylo snadné proniknout k lidem a informacím, které by z člověka udělaly skutečného učence. Nejslavnější z lékařů žil v Orientu, kam bylo pro Evropana, a navíc křesťana téměř nemožné se dostat.

Rob se ale díky své touze po vědění a nezměrné vytrvalosti rozhodne všechny překážky překonat. Jelikož do Orientu vede cesta přes Egypt, kudy místní muslimové křesťana projít nenechají, rozhodne se Rob vydávat za Žida. Naučí se židovské rituály, dá si židovské jméno, a sám si dokonce provede obřízku. Svého snu – přijetí na univerzitu k vyhlášenému lékaři Ibn Sihnovi (Ben Kingsley) – nakonec docílí a poznává klady i zápory medicínské profese.

Podaří se mu odhalit původ moru, který se šíří městem, a zachrání stovky lidských životů. Za svou odhodlanost dozvědět se ještě více je ale potrestán a v jeho prospěch tak musí opět zasáhnout osud.

Možná jste o filmu Ranhojič netušili, že…

  • Předlohou filmu se stala kniha spisovatele Noaha Gordona, která se na madridském veletrhu v roce 1999 dostala do žebříčku 10 nejčtenějších knih. Gordon se při jejím psaní nechal zaměstnat v nemocnici a musel samozřejmě nastudovat spoustu materiálu o lékařských dějinách a léčebných postupech minulosti.
  • Filmového zpracování se ujali Němci v čele s režisérem s Philippem Stölzlem, ale na obsazení se můžete těšit mezinárodní. Kromě zmíněného Bena Kingsleyho tu uvidíte známého švédského herce Stellana Skarsgarda (Avengers: Age of Ultron, Nabarvené ptáče) či Oliviera Martineze (S.W.A.T. – Jednotka rychlého nasazení)

Historické drama Ranhojič uvidíte v neděli od 20:00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný