6. září 2018 09:09
redakce Prima Living

Rambo legendární akční (za)biják

Válečný veterán John Rambo je zatčen xenofobním šerifem malého městečka a podroben šikaně dozorců ve vězení. Roznětka je odpálena, Rambo se opět mění ve stroj na zabíjení a po útěku do lesů postupně decimuje všechny šerifovy muže. Kdo by si tohle nechal utéct?! V úterý od 20.00 na Prima MAX.

Budete se možná divit, ale tenhle film nese i velmi jasné morální poselství: váleční veteráni by po návratu do vlasti neměli být ponecháni na pospas svým traumatům, vytrženi z normálního života a bez pomoci.

Film má svou předlohu v knize Davida Morella, profesora americké literatury. Jeho román „First Blood“ vyšel ve Spojených Státech už v roce 1972 a na své zfilmování čekal dlouhých 10 let. Na vytvoření scénáře podle románu se spolupodílel i sám Sylvester Stallone. Jeho rukopis je tu jasně patrný, nebyla to nakonec jeho první scenáristická práce. Oproti knize tu přibylo akčních scén, ubylo psychologie postav a tragický závěr vystřídal relativní happy end.

Režisér se nijak nesnažil probudit ve Stallonovi herectví. Na místo toho vsadil na jeho nesporné fyzické kvality a perfektní znalost bojových sportů. John Rambo prchá svým zuřivým pronásledovatelům v lesích vyzbrojen jen nožem a oblečen do kusu pytle, láká je jednoho po druhém do smrtelných pastí a zatímco v márnici se hromadí těla policistů, Rambo vypadá, že si dal stěží zahřívací kolo.

Sylvester Stallone si ve filmové branži udělal jméno již v roce 1976, když světlo světa poprvé spatřilo slavné boxerské drama Rocky. Za tři roky později ho následoval Rocky II (1979) a další přelomový bod v kariéře Stalloneho opět přinesl hrdina na R.

První Rambo, někdy se uvádí i s dovětkem První krev, byl do kin uveden ve stejný rok jako Rocky III – v roce 1982. O tři roky později se diváci dočkali Ramba II a Rockyho IV (1985). Třetí pokračování Ramba (1988) pak předběhlo pátý díl Rockyho (1990) o dva roky a tím si oba hrdinové dali na pár let pohov.

Vtipné je, že k jejich znovuzrození došlo opět téměř současně. Rocky se do kin naposledy vrátil v roce 2006 ve snímku Rocky Balboa a Rambo učinil come back o dva roky později film Rambo: Do pekla a zpět (2008).

Režie: Ted Kotcheff Scénář: Sylvester Stallone Kamera: Andrew Laszlo Hudba: Jerry Goldsmith Hrají: Sylvester Stallone, Richard Crenna, Brian Dennehy, Bill McKinney, Jack Starrett, Michael Talbott, Chris Mulkey, John McLiam, David Caruso, Bruce Greenwood, Gery Hetherington Rok uvedení: 1982

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný