3. března 2021 06:00
redakce Prima Living

Pulp Fiction vs. Kmotr: 6 nejlepších gangsterek všech dob

Nabídka, kterou nelze odmítnout! Hodnotíte výše Kmotra, nebo rozvernější Pulp Fiction? A kdo by ve vybrané společnosti gangsterek neměl chybět?

V pátek od 22:30 na Prima MAX uvidíte jeden z nejlepších a nejoblíbenějších snímků 90. let. Tarantinovka Pulp Fiction však nabízí mnohem víc – řadí se totiž do vybrané společnosti nejkvalitnějších gangsterských filmů; a že v tomhle žánru to špičkovými bijáky přímo překypuje! Podívejte se na několik dalších skvělých tipů na filmy, sledující vzestupy a pády zločineckých živlů.

06) Americký gangster

Americký gangster je v mnohém jakýmsi protipólem Po krk v extázi – zatímco Craigův film je britsky rozcuchaný a punkový, Americký gangster je typicky zaoceánský příběh vyhlazený jako od stylisty. Nic to nemění na tom, že jsou si oba filmy svého druhu rovny. Servírují solidní příběh o obchodování s drogami, občas šlápnou vedle, ale ve finále nelitujete času u nich stráveného. A to nemůže říct každý biják!

05) Město bohů

Ne každý mafián musí nosit drahý oblek a chovat se jako gentleman – většinou je tomu v reálu ostatně spíš naopak. Právě proto je nutno ocenit brazilské Město bohů. To krutě realisticky ilustruje, jak se z chudých dětiček ve slumech postupem času stávají kruté vraždící mašiny, hnané kupředu jen touhou po bohatství a/nebo pomstě. U tohohle tuhne krev v žilách i pamětníkům nejlepších gangsterek.

04) Skrytá identita

Skrytá identita byla jakousi ultimativní gangsterkou – nemáme tu jenom příběh o vzestupu mafiána k moci, ale i příběh o vzestupu poldy k moci. A aby se to nepletlo, jeden je zároveň tím druhým – vidíme totiž poldu ukrývajícího se uvnitř mafie a mafiána ukrývajícího se uvnitř policie. Složitý příběh plný zvratů a velezrad dovede divákovi motat hlavu až do poslední minuty. A i tím se v žánru většinou vykreslujícím jednoduché mlátičky notně vyjímá.

03) Zjizvená tvář

Míříme do nejvyšší ligy! Zjizvená tvář o tom, kterak Tony Montana rozjede v Miami obchod s drogami zcela nepoznaným způsobem (a na konci mu jeho vlastní ambice bude osudná), patří mezi nejlepší gangsterky vůbec. Ne nadarmo tenhle film sloužil jako velmi zjevná předloha Grand Theft Auto: Vice City – zdejší stylovost a brutalita se dokonale snoubí s herními kvalitami. Zjizvená tvář by však obstála i bez herního levobočka. Je to prostě proklatě dobrá moralitka, navíc plná neony osvícených krváků!

02) Kmotr

Ještě mnohem výš je ale samozřejmě klasika jménem Kmotr – legendární film popisující vzestup… a ještě vyšší vzestup italo-amerického mafiána s tváří Al Pacina. Kmotr je příběhem o tom, jak moc a tradice korumpují, ale zároveň vlastně i nabízejí nepoznaný respekt. Fakt, že jde o první díl solidní trilogie, činí z celého bijáku zřejmě nejambicióznější film o gangsterech v historii!

01) Pulp Fiction: Historky z podsvětí

Hlavní cenu za první místo však přesto nemůžeme vpálit Kmotrovi, nýbrž tarantinovce Pulp Fiction. Žádný jiný film nenabídl tak perfektní tapisérii příběhů ilustrujících různé pohledy na svět podsvětí a žádný jiný film to nedovedl naservírovat jak s vtipem, tak i s vážnou tváří. Pulp Fiction je fenomenální perla filmového vyprávění a není věru náhoda, že jde o další biják o mafiánech.

Komediální gangsterku Pulp Fiction uvidíte v pátek od 22:30 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný