8. srpna 2016 12:55
Gabriela Gabrielová

Posádka Enterprise míří Do temnoty. Na Prima MAX se střetne s největším padouchem ze Star Treku

Star Trek: Do temnoty - upoutávka

Film Star Trek: Do temnoty je nadupaný akcí, úžasnými triky a naprosto brilantně obsazený. Dostane vás hlavní story, i chemie mezi jednotlivými postavami. Ať jste, nebo nejste fandové Star Treku. Tenhle díl natočil super talentovaný režisér J. J. Abrams a vy si ho vychutnáte až do závěrečných titulků. Letní mega film Star Trek: Do temnoty musíte rozhodně vidět! V neděli ve 20.15 na Prima MAX nebo tamtéž v pondělí ve 22.15.

Velení vysílá vesmírnou loď USS Enterprise na misi k planetě Nibiru, jenže mladičký kapitán Kirk (Chris Pine) v sobě stále ještě nezapře frajírka, který je přesvědčený, že dokáže všechno, na co sáhne. Brzy ale bude jasné, že si kapitánskou židli musí vybojovat.

Na Nibiru se svým týmem zastavil sice výbuch vulkánu, díky čemuž zachránil tamní obyvatele. Prozradil tak ovšem přítomnost své lodi, a tím porušil pravidlo nevměšování a ohrozil celou svoji posádku. Po návratu na Zem je suspendován do důstojnické pozice.

Ovšem situace na Zemi se zhoršuje. Byla napadena londýnská pobočka Hvězdné flotily. A na členy krizového štábu, který zasedá, znenadání zaútočí terorista John Harrison (Benedict Cumberbatch). Zabije několik vysokých důstojníků a mezi jinými i nového kapitána lodi Enterprise. A tak je kapitánem opět jmenován Kirk a jako první důstojník je k němu navrácen i jeho přítel android Spock (Zachary Quinto).

Admirál Marcus (Peter Weller) má však podmínku, Kirk na palubě Enterprise musí totiž teroristu dopadnout. Což nebude vůbec jednoduché. Harrison se totiž ukrývá na území násilných humanoidních stvůr, zvaných Klingoni.

Kirk, Spock a komunikátorka Uhura (Zoe Saldana) začínají po Harrisonovi pátrat na Kronosu, když v tom jsou napadeni Klingony. Zachrání je právě Harrison, který není ve skutečnosti nikdo jiný než Khan! Uměle geneticky vyvinutý superčlověk. Již kdysi byl dopaden, zatčen a s celým svým týmem zmrazen.

Khan posádce Enterprise prozradí, že zpět k životu ho probudil admirál Marcus, jenž chce rozpoutat válku Spojené federace planet proti Klingonskému impériu. Kirk přesto Khana zatkne a chce ho dopravit na Zemi před soud. Enterprise je však napadena vesmírnou lodí Vengeance a částečně zničena. Je to absurdní, protože Vengeance je řízena právě admirálem Marcusem. Ten požaduje okamžité vydání Khana.

Ale nic není ztraceno. Na Vengeance se infiltroval Kirkův konstruktér Scott a provedl sabotáž. Obě vesmírná plavidla jsou vážně poškozena a řítí se k Zemi. Aby Kirk zachránil svoji posádku, provede jeden technický úkon, který ostatní zachrání, ale jeho samotného zabije. Naopak Vengeance teď již plně navádí ztělesněné zlo – Khan. A loď míří přímo na velitelství Hvězdné flotily. San Francisco zažívá pád obřího vesmírného korábu. Khan díky svým supervlastnostem přežívá a prchá. Ale důstojníci Spock a Uhura jsou mu v patách. Dopadnou ho? A co bude s Enterprise? A kdo se stane jejím kapitánem? Mrkněte na to!

Letní mega film Star Trek: Do temnoty musíte rozhodně vidět! V neděli ve 20.15 na Prima MAX nebo tamtéž v pondělí ve 22.15.

Co řekne maminka a rejža to platí!

Režisér J. J. Abrams má na svém kontě seriály Felicity (1998), Kancl (2005) a Ztraceni (2004) a také velmi úspěšné filmy Mission: Impossible III (2006), Star Trek (2009) anebo Super 8 (2011). V roce 2015 režíroval další epizodu Star Wars: Síla se probouzí. A co se týče sci-fi a fantasy filmů, nemá v Hollywoodu téměř konkurenci. Jak hodnotil natáčení druhého pokračování resuscitovaného Star Treku?

 1. Celý ten film je opravdu temnější, je to komplexnější story. Není tu naprosto jasné, kdo je padouch a kde přesně je zlo. Je to mnohem více psychologické drama plné otázek, komu věříte, ke komu jste loajální. Postavy mají často opravdové dilema, jak se rozhodnout.
 2. Měli jsme fantastickou možnost točit na „opravdové Enterprise“. Pro natáčení byla postavena skoro celá loď, byla navzájem propojená, chodby i místnosti reálně velké. Ten prostor byl kontinuální, takže jsme nemuseli tolik používat zelené plátno. Například jsme mohli snímat dvě postavy, které se spolu baví a jdou přitom vlastně reálným prostorem.
 3. Hlavního padoucha hraje Benedict Cumberbatch. On přišel ke stolu s naprosto novou představou, jaká ta jeho postava bude. Jaká bude její osobnost, minulost, v čem bude její síla. Benedict tu musel dělat hodně fyzického hraní, skáče, bojuje. Na to nebyl příliš zvyklý. On je ale neuvěřitelný herec, extrémně dobře se na něj kouká, všem se hrozně líbí a má skvělý hlas.

„Startrečí“ info – drby – nostalgie

 • Anglický herec Benedict Cumberbatch, který se proslavil jako novodobý Sherlock Holmes, vyprávěl, že natáčení Star Treku s temným podtitulem Do temnoty byla neskutečná sranda. „Byla to výzva, ale taky obrovská zábava, ten štáb byl tak fantastický, že jsem si říkal, tohle nemůže být pravda, že za to ještě dostanu peníze.“
 • Chcete aspoň nakouknout, jak moc se bavil celý štáb Star Treku: Do temnoty (2013)? Pusťte si na internetu videíčko s pokaženými klapkami a různými srandičkami Star Trek Into Darkness Gag Reel. A bavte se!
 • Ostatně Cumberbatch popisuje, jak probíhalo jeho obsazení do filmu. Produkce mu prý zavolala, zda nechce hrát v pokračování Star Treku, zaváhal a zeptal se, jestli může vidět scénář. Bylo mu řečeno, že ne. On přesto roli vzal, hlavně kvůli režiséru Abramsovi. Ale protože bylo nutné, aby udělal kamerové zkoušky a on byl zrovna na návštěvě u kamaráda, nahrál video v jeho kuchyni na svůj iPhone.
 • V závěru filmu, kdy děsuplný vesmírný koráb padoucha Khana padá k zemi a míří na velitelství Hvězdné pěchoty, jež se nachází uprostřed San Francisca, srazí ze skály také pevnost Alcatraz, která je vyhlášená tím, že se z ní nedá uprchnout.
 • Věděli jste, že loď Enterprise má na délku 725 metrů a na výšku 190 metrů, že trup lodi připomínající talíř má průměr 340 metrů. Uvnitř se nachází můstek, místnosti, které slouží k ubytování všech 1100 členů posádky. Ale nechází se tu také nemocnice nebo například IT oddělení? Je to prostě svět sám pro sebe. Star Trek: Do temnoty končí odletem Enterprise na pětiletou misi… Nezapomeňte kartáčky!
 • Ve filmu si malou roli původního androida Spocka, zahrál Leonard Nimoy. Podle filmografie to bylo jeho poslední velké natáčení před smrtí. Pro režiséra to byla velká pocta, mít ve filmu herce, jenž postavu Spocka hrál od 60. let až do roku 1993. Nimoyovo propojení s touto sci-fi postavou dokonce vygradovalo tím, že herec své paměti nazval Já nejsem Spock.
 • Režisér J. J. Abrams si dával velmi záležet, aby v cateringu byla vždy kávová zmrzlina, když 82letý Nimoy točil. Byla to prý hercova nejoblíbenější.
 • Rozpočet filmu Star Trek: Do temnoty byl 190 milionů dolarů, ale celosvětové tržby se zastavily na 467 milionech. Což je největší výdělek ve „startrekovské“ historii. Točit Star Treky se zkrátka vyplatí!
 • Ve smímku je Spock (Zachary Quinto) krátce převelen na jinou vesmírnou loď USS Bradbury, což je jasný odkaz na sci-fi autora Raye Bradburyho, který zemřel v roce 2012 jen rok před uvedením tohoto Star Treku do kin.
 • Poprvé v historii Star Treku se nenatáčelo výhradně na území Spojených států amerických. Speciální efekty filmu se točily na Islandu.

(tek)

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný