10. ledna 2021 06:00
redakce Prima Living

Peacemaker: George Clooney v poctivém thrilleru, který se natáčel na Slovensku. Kde přesně?

Jestli jste fandové akční podívané, pak si tenhle thriller s Georgem Clooneym a Nicole Kidman jednoduše nemůžete nechat ujít. Ani dvacet let od jeho uvedení mu na atraktivitě nic neubralo a to se o mnoha snímcích říct nedá.

V úterý od 20:00 na Prima MAX uvidíte návrat do poctivých 90. let. V Bosně je zavražděn významný politik, jehož následovníkem se stává Dušan Gavrič. Současně, bez zjevné souvislosti, je na základě dohody START o částečné likvidaci jaderných hlavic vypraven z ruské raketové základny v Čeljabinsku mimořádný vlak nesoucí 10 atomových hlavic.

Velí mu mladý důstojník Vasilij, podřízený generála Kodorova. Jenže generál to hraje na dvě strany. Ze souběžně jedoucího vlaku přepadne generálovo komando vlak s jadernými hlavicemi a jeho posádku vyvraždí. Po čas jízdy přeloží náklad a následně nechají vlak s mrtvou posádkou srazit s osobním vlakem.

Dojde k výbuchu jedné z atomových hlavic, kterou komando podle plánu nechalo na místě, a ke smrti mnoha nevinných lidí. Generál se svými vojáky a zbylými 9 hlavicemi přečká výbuch v tunelu a posléze se vydává nákladním autem na cestu za kupcem do Iránu. Na případ je nasazený tým vedený odbornicí na atomové zbraně doktorkou Julií Kelly (Nicole Kidman) a tajným agentem, důstojníkem špionážní služby, Thomasem Devoem (George Clooney). V Pentagonu se jim díky informacím od ruských vojenských špiček daří pomalu rozplétat nitky případu a odhalovat skryté souvislosti.

Kelly nasadí na pronásledování auta s hlavicemi vrtulník se speciální přepadovou skupinou z Turecka. Po úspěšném zásahu se jim podaří vojáky zneškodnit a všech hlavic se zmocnit – tedy až na jednu. S tou se povede prchnout člověku, jenž je přímou spojkou kupce, a týmu vyšetřovatelů mizí z hledáčku. Devoe a Kelly se vžívají do rolí fingovaných zájemců o koupi jaderného materiálu a vydávají se pátrat po zmizelé hlavici do světa ilegálních obchodníků se zbraněmi a nebezpečných teroristů. Pátrání je zavede až do řad politických špiček bývalé Jugoslávie, v neposlední řadě do bytu Gavriče, kde nacházejí videokazetu se vzkazem, že bomba vybuchne v USA jako odplata „mírovým tvůrcům“ za jejich činy na Balkáně. Na návrat domů a odvrácení blížící se katastrofy nezbývá agentům mnoho času…

Možná jste o filmu Peacemaker netušili, že…

  • Většina snímku se natáčela na Slovensku, konkrétně na Kremnických vrších a v Bratislavě. Hlavní město filmařům posloužilo k vytvoření kulis Vídně, stejně jako válkou zničeného Sarajeva.
  • Ač je tento filmový žánr téměř výhradně výsadou mužů režisérů, pod tímto snímkem je podepsaná žena. Mimi Leder je rovněž zodpovědná za katastrofický thriller Drtivý dopad, jenž se s výdělkem 350 milionů dolarů stal v roce svého uvedení (1998) jedním z komerčně nejúspěšnějších snímků. Režisérka byla také v úzkém výběru ženských filmových tvůrkyň, o kterých se uvažovalo v souvislosti s režírováním připravovaného snímku Tomb Raider (2018).

Režie: Mimi Leder Scénář: Michael Schiffer Kamera: Dietrich Lohmann Hudba: Hans Zimmer Hrají: George Clooney, Nicole Kidman, Marcel Iureș, Alexandr Balujev, Randall Batinkoff, Holt McCallany, Armin Mueller-Stahl, Jim Haynie, Alexander Strobele, Tamara Tunie Rok uvedení: 1997

Thriller Peacemaker uvidíte v úterý od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný