30. března 2016 12:10
Gabriela Gabrielová

Oheň jako živý organismus v heroickém thrilleru

Oheň - upoutávka

Pořádně žhavý, správně chlapácký a přiměřeně hrdinský hasičský thriller. Na komerčně nejúspěšnější film o hasičích všech dob Oheň se můžete podívat na Prima Max v úterý ve 20.15.o ve středu ve 14.55.

Kurt Russel, William Baldwin a Robert De Niro jako 3 hasiči, příslušníci chicagského požárnického sboru, kteří se ocitají v pekelné situaci. Město je ohrožováno útoky šíleného pyromana a oni nejen že musí bojovat s nebezpečnými plameny a zachraňovat lidské životy, ale hlavně musí fanatika co nejrychleji chytit.

V roce 1991 to byl napínavý a strhující akční biják: fantasticky natočená smršť ohně a kaskadérských kousků doplněná plejádou výborných herců a velkolepou hudbu. O více než dvě dekády později je to pořád zručně natočený snímek, plný adrenalinové akce, precizní práce kaskadérů a skvělých herců, kteří mu dodávají šmrnc, ale místy se neubráníme pocitu lehkého patosu. Jako kdyby si tvůrci na začátku řekli: pojďte, natočíme film o hasičích a o tom, jací jsou to borci.

S příběhem se příliš zaobírat nemusíme, důraz dáme na dramatickou hudbu, zpomalené záběry na požárníky vynořující se z ohně (či se do něj ponořující) a hrdinské dialogy.

Ale i když je Oheň z tohoto pohledu trochu čitelný, stejně se jím necháte strhnout. Dávka heroismu k podobným filmům prostě patří a pokud je jí přiměřeně, vlastně ani nevadí. Vizuálně úchvatné scény a skvělé herecké výkony (zvlášť Kurta Russela) to dokonale vyváží. A na důkaz toho, že režisér Ron Howard (mimo jiné zodpovědný třeba za snímek Čistá duše) skutečně ví, jak pracovat s emocemi, vzdejte mu v duchu hold všichni vy, kteří na konci zamáčknete slzu. Bude nás nejspíš většina.

Co jste možná nevěděli...

  • Celosvětové tržby snímku přesáhly 150 milionů dolarů, což z něj činí komerčně nejúspěšnější film o hasičích všech dob. Obdržel rovněž tři nominace na Oscara.
  • Vtipná je vedlejší dějová linie filmu, v níž požárničtí detektivové navštěvují ve vězení starého pyromana (vynikající Donald Sutherland) a prosí ho o pomoc s vyšetřováním.
  • Oheň je ze stejného roku jako Mlčení jehňátek.
  • Aby byl pocit z ohně a požáru pro diváka co nejintenzivnější, oblékl si kameraman azbestový hasičský oblek a v ruce se speciálně chráněnou kamerou se procházel hořícími kulisami.
  • Autor scénáře Gregory Widen pracoval tři roky jako hasič, než se začal živit psaním scénářů.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný