9. srpna 2020 06:00
redakce Prima Living

Nebezpečná rychlost: Hvězdný Keanu Reeves zbytečně riskoval život. Co provedl?

Jeden z nejlepších thrillerů 90. let s Keanu Reevesem a Sandrou Bullock, kteří se v ulicích Los Angeles musí utkat s nebezpečným psychopatem. A ke skvělému hereckému obsazení si přimyslete ještě vynikající režii ostříleného hollywoodského hitmakera.

V úterý od 20:00 na Prima MAX uvidíte jednu devadesátkovou klasiku. Režisér snímku Jan de Bont je původem Holanďan, ale jeho domácí snímky mu velmi rychle otevřely dveře do Hollywoodu. Jan de Bont se ovšem neproslavil jako režisér, nýbrž kameraman. A to kameraman velmi zručný. Pokud vám nic neříká jeho jméno, věřte, že názvy snímků, které natočil, stoprocentně znáte. Za všechny jmenujme Smrtonosnou past (jedničku a trojku), Hon na ponorku či Základní instinkt.

Od Nebezpečné rychlosti se nečekalo bůhvíco. Měl to být řadový akční snímek, kterého se Jan de Bont – ve své kariéře úplně poprvé – ujal jako režisér. Jenže tenhle technický mág a expert na dynamiku z něj udělal největší blockbuster roku, který všichni opěvovali pro jeho tempo, akci a napětí, které si dovede udržet prakticky od začátku do konce.

Všechno to začalo bombou umístěnou ve výtahu výškové budovy v Los Angeles. Když bomba exploduje, řítí se 18 lidí ve výtahu nekontrolovaně dolů. Jejich pád zastaví až silné brzdy, ale i ty hodlá atentátník vyhodit do vzduchu, pokud nedostane požadované výkupné. Do akce jsou nasazeni zkušení policisté Jack (Keanu Reeves) a Harry (Jeff Daniels), kterým se nakonec podaří útok zmařit a všechna rukojmí zachránit, ovšem atentátník (Dennis Hopper) jim uteče.

A zatímco muži zákona jsou oceněni za svoje zásluhy, nepolapený Howard Payne už chystá odvetu. Do městského linkového autobusu nainstaluje bombu, která se odpálí v momentě, kdy rychlost autobusu klesne pod 50 mil za hodinu, což je zhruba 80 km/h...

Možná jste o filmu Nebezpečná rychlost netušili, že…

  • Snímek se dostal na žebříček „100 nejlepších thrillerů“, který sestavuje Americký filmový institut.
  • Sandra Bullock si za svůj výkon odnesla honorář 500 tisíc amerických dolarů.
  • Skok Jacka do autobusu měl dělat původně kaskadér, ale Keanu Reeves ho tajně nazkoušel a pak při natáčení i provedl. Když se Jan de Bont dozvěděl, že se nedívá na dabléra, ale na herce samotného, pořádně se rozčílil a přinutil Reevese se v jeho kaskadérských pokusech příště mírnit.

Režie: Jan de Bont Scénář: Graham Yost Kamera: Andrzej Bartkowiak Hudba: Mark Mancina, Ralph Sall Hrají: Keanu Reeves, Sandra Bullock, Dennis Hopper, Joe Morton, Jeff Daniels, Glenn Plummer, Richard Lineback, Beau Starr, John Capodice, Richard Schiff Rok uvedení: 1994

Thriller Nebezpečná rychlost uvidíte v úterý od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný