17. července 2017 11:10
Gabriela Gabrielová

Mrkněte na návod, jak Ulovit miliardáře

Česká komedie s Tomášem Matonohou v roli boháče nabídne humorný pohled na dnešní stav české společnosti. Režisér Tomáš Vorel st. sáhl po plejádě českých herců. Můžete se těšit na vtipné herecké kreace v trochu smyšlené realitě, která bude s tou skutečnou občas k nerozeznání.

Tomáš Matonoha v roli židovského miliardáře, Kateřina Sedláková v roli jeho manželky hloupé blondýny, Jiří Mádl jako nesympatický lobista,... Takových a podobných společenských klišé je film plný a na nich to vlastně celé stojí. Nečekejte žádnou extra dějovou linku, nečekejte objasnění motivace jednání postav - vysvětlení proč dělají to, co dělají. Přijměte prostě fakt, že Žid je neskutečně bohatý, blondýna neskutčně hloupá, lobista zkažený. Proč? Protože je to celé jedna velká karikatura. Karikatura společnosti dnešních dní (přesněji dní roku 2009), karikatura nešvarů, které s sebou chtě nechtě přináší nová doba.

Režisér Tomáš Vorel starší se jí chopil ve svém stylu, inspirován celoživotní spoluprácí se satirickými herci a tvůrci divadla Sklep. Míra stylizace postav je tu jako u jiných Vorlovských filmů maximální a téměř již hraničí s dobrým vkusem, ale když se smíříte s výše zmíněnými premisami, určitě si v tom najdete to svoje. V 88 minutách tu před vámi režisér rozbalí problematiku rasismu, židovství, náboženství, korupce, úplatných novinářů, prohnilé policie, rómských papalášů a křivých mediálních obrazů. Jo, je to docela porce, ale nebojte, pořád tu přece jde o komedii.

Primu MAX si pusťe v úterý ve 22.20!

Věděli jste, že...:

  • Do „Miliardáře“ obsadil režisér i svého syna, herce Tomáše Vorla mladšího. Možná si ho pamatujete jako Petra Kocourka, jednoho z dvou hlavních hrdinů snímku Gympl (jeho parťáka tam hrál Jiří Mádl). V Miliardářovi si zahrál poručíka Zajíčka.
  • Ulovit miliardáře možná nepatří mezi Vorlovy úplně nejznámější snímky. Mezi ty populárnější se určitě řadí Cesta z města (2000), Perníková věž (2002), Skřítek (2005) nebo Gympl (2007).
  • Filmový casting trval rok, přičemž nejdéle tvůrcům trvalo shodnout se na představiteli hlavní role. Ve hře byl Ivan Trojan, Jiří Macháček, Pavel Liška, Jiří Langmajer, Miroslav Etzler, Karel Roden, Tomáš Hanák, Milan Šteindler i sám pan režisér.
  • Film je prvním českým snímkem natočeným na vysoce kvalitní digitální kameru Red One 4K. Obraz je díky tomu tak kvalitní, že někteří herci si museli při natáčení nechat narůst pravé vousy, protože ty přilepené by byly na kameře hned poznat. Výrazně také vzrostly nároky na kvalitu líčení.
  • Kvízová otázka: V kolika filmech Tomáše Vorla staršího si Václav Marhoul zahrál policistu? Správná odpověď: Ve třech. První byl Gympl (2007), druhý Ulovit miliardáře (2009) a třetí Vejška (2014).

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný