1. června 2020 06:00
redakce Prima Living

Boj o přežití mezi troskami lodi USS Indianapolis. Porazí kapitán Nicolas Cage žraloky?

Zajímavé téma, civilní zpracování (bez zbytečných akčních scén, výbuchů a hororových berliček v podobě hodujících žraloků). Z minimálního rozpočtu dokázali tvůrci vykřesat důstojnou podívanou, která vás hned po skončení přinutí vygooglovat si o USS Indianapolis víc.

V úterý od 20.00 na Prima MAX se ocitneme ve druhé světové válce. Loď USS Indianapolis patří k pýše amerického námořnictva. Pomyslná královna americké bojové flotily, jedna z nejrychlejších lodí světa, brázdí vody Pacifiku pod velením kapitána McVayae (Nicolas Cage) a svádí úspěšné bitvy pod vlajkou spojenců.

Dohoda amerického prezidenta Trumana o abdikaci Německa a složení zbraní přináší posádce USS Indianapolis novou misi: mají odvést atomovou zbraň, kterou americká vláda tajně vyvinula a chtěla použít k ukončení nacistického běsnění, na ostrov Guam. Zpočátku bezproblémová plavba se však změní v katastrofu.

Japonská ponorka vypálí na USS Indianapolis několik torpéd a do té chvíle neporazitelná loď jde během 12 minut ke dnu. Z původního počtu 1200 mužů se zachrání 900; netuší však, že zdaleka nemají vyhráno. Jejich mise byla totiž tak tajná, že o lokaci USS Indianapolis – natož o osudovém útoku na ni – skoro nikdo neví.

Pro přeživší mořeplavce začíná skutečný boj o život: sami uprostřed vln nekonečného oceánu svádějí boj s počasím, nedostatkem vody i jídla a v neposlední řadě s nájezdy hladových žraloků.

Možná jste o filmu USS Indianapolis: Boj o přežití netušili, že...

  • Události kolem potopení USS Indianapolis a zoufalého boje o přežití zbylé posádky ve vodách Filipínského moře vycházejí ze skutečných událostí. K potopení lodi došlo 30. července roku 1945 a mohla za něj dvě japonská torpéda.
  • Informace o útoku na loď byly zveřejněny až čtyři dny po jejím potopení. Strádání zbylé posádky trvalo 5 dní a přežilo ho jen 317 mužů.
  • Jednoho z námořníků, Granvilla GS Cranea, si ve filmu zahrál jeho vnuk, Johny Crane. Skutečný GS Crane přišel ve Filipínském moři při útoku žraloka o ruku, ale záchranné mise se nakonec dočkal. V současnosti je stale naživu.
  • Potopený vrak USS Indianapolis byl nalezen až v srpnu roku 2017 a to týmem Paula Allena, spoluzakladatele firmy Microsoft. Potápěči ho objevili v hloubce 3,5 kilometru pod hladinou nedaleko Filipín. V době jeho objevení, tedy 72 let od katastrofy, bylo stále naživu 19 členů posádky, kteří potopení lodi přežili.

Válečné drama USS Indianapolis: Boj o přežití uvidíte v úterý od 20.00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný