26. května 2018 10:17

MAXimálně úspěšné, černobílé a strhující. Odtud až na věčnost

Silný příběh, který ani zub času nenahlodá, a první jasný důkaz, že Frank Sinatra umí nejen zpívat a tančit. Na romantické válečné drama z roku 1953 se podívejte v pátek ve 20.15 na Prima MAX!

Tento film si v roce 1953 odnesl 8 zlatých sošek z předávání cen americké filmové akademie. Vyhrál v kategorii nejlepší film, režie, herec ve vedlejší roli (mimochodem první a poslední Oscar Franka Sinatry), herečka ve vedlejší roli, nejlepší černobílá kamera, střih, zvuk, scénář a v 5 dalších kategoriích byl nominován.

Ten rok zkrátka Odtud až na věčnost americké Oscary zcela ovládl a v novinách se žertovalo, že jeho štáb tvořil půlku všech lidí v hledišti (což nebylo zas tak daleko od pravdy).

A kam že nás zavede?

Do roku 1941 na americkou vojenskou základnu na Havaji pár dní před japonským útokem na Pearl Harbor. Nebojte se ale přeslazené prezentace odvahy a obětavosti amerického národa, samotný útok je ve filmu vlastně skoro okrajový. Spíše tu jde o představení života v armádě i „za armádou“ tak pravdivě a lidsky, jak se toho už asi nedočkáme.

Burt Lancaster tu vystupuje v roli seržanta zamilovaného do své práce i do ženy nadřízeného, Frank Sinatra se představí v roli „opilce-sympaťáka“, Montgomery Clift zase jako tvrdohlavý voják-boxer, jehož tklivá hra na trubku vám vezme dech.

Tenhle film je vůbec prošpikován scénami, které jsou co do intenzity nesmírně silné (viz třeba ta legendární milostná, na pláži mezi Burtem Lancasterem a Deborah Kerr, která vstoupila do filmových dějin).

Málokdy se povede přenést román, v tomto případě navíc více než osmisetstránkový (!), na filmové plátno tak, jak se to povedlo režisérovi Zinnemannovi.

Je to příběh o mužném kamarádství, drsné šikaně a dvou srdcebolných lovestory. Každá postava tu má své místo, každá má svou úlohu a svým jednáním ovlivňuje ostatní.

Co víc k tomu říct? Zkrátka musíte vidět!

Věděli jste, že...

  • Naschvál, vzpomenete si na nějaký další film ověnčený osmi Oscary? Byla to například My Fair Lady, Amadeus nebo Milionář z chatrče. Sedm jich posbírali třeba Tanec s vlky či Schindlerův seznam. Všechno klasiky nad klasiky.
  • V celosvětových tržbách překonal snímek svůj rozpočet téměř dvacetkrát!
  • Uznání si získal i mezi fanoušky na filmových webech: 92 % na Rotten Tomatoes a 82 % na Česko-Slovenské filmové databázi.
  • Předlohou mu byl stejnojmenný román Jamese Jonese.
  • Ve scéně s opilým Burtem Lancasterem a Montgomery Cliftem, byl Clift ve skutečnosti opravdu opilý. On, Sinatra a autor románové předlohy Jones se během filmování vůbec hodně sblížili a prosluli svými velkolepými pitkami. V okamžicích vystřízlivění pak Clift koučoval Sinatru, jak se chopit role Angela Maggia, za což mu Sinatra byl nesmírně vděčný a později si za ni odnesl sošku Oscara.

Režie: Fred Zinnemann
Předloha: James Jones (kniha)
Scénář: Daniel Taradash
Kamera: Floyd Crosby, Burnett Guffey
Hudba: George Duning
Hrají: Burt Lancaster, Montgomery Clift, Deborah Kerr, Donna Reed, Frank Sinatra, Philip Ober, Mickey Shaughnessy, Harry Bellaver, Ernest Borgnine, Jack Warden, Tim Ryan

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný