13. května 2021 06:00
redakce Prima Living

Master and Commander: Co byla pro Russella Crowa největší herecká výzva?

Díky realistické filmařině, překrásnému nasnímání a poutavému vyprávění budete moci říci: byli jsme tam s nimi. Na lodi, při bouři, při bitvě i ve chvílích volna na odvrácené straně světa s Russellem Crowem a jeho posádkou. Vyrazte na výlet do nitra námořníkovy duše!

V sobotu od 20:00 na Prima MAX uvidíte poměrně netypický námořní dobrodružný film, který není postavený ani na šermířských soubojích a přestřelkách z děl, ani na romanci na moři. Režisér Peter Weir snímek pojal spíše jako psychologickou studii velitele lodi, jenž riskuje životy posádky, když neoblomě pronásleduje silnějšího nepřítele.

Víc než vizuálním zpracováním vás pohltí příběhem a atmosférou vyprávění. Weir nechce šokovat velkolepostí ani opulentní výpravou, ale nabízí nám v jádru intimní pohled do duše námořníka, kterého zde ztvárnil bezvadný Russell Crowe.

Hned v úvodní bitvě nás vrhne do víru dění a dalších 133 minut nepustí. Ve scéně s bouřícím mořem to s vámi bude házet ze strany na stranu, na Galapágách se zas spolu s doktorem příjemně zrelaxujete za tónů kontrabasu. Krev, pot a slzy, to všechno bude na dosah.

Kdo poplave povrchu, může nabýt dojmu, že se tady zdánlivě nic neděje, ale stačí se potopit trochu víc do hloubky a objevíte detailní portrét života na jednom anglickém bitevníku na pozadí dobrodružného příběhu s hereckým ansáblem, kterému budete věřit každou sekundu.

Věděli jste o filmu Master and Commander: Odvrácená strana světa, že...

  • Snímek byl oceněn dvěma Oscary za nejlepší kameru a zvuk. V dalších osmi kategoriích byl nominován.
  • Russell Crowe se v rámci přípravy na svoji roli musel naučit hrát na housle. Později se nechal slyšet, že to byla nejtěžšší věc, kterou kdy pro film musel udělat.
  • Jedná se o první ne-přírodovědecký snímek, který se natáčel na Galapágách. I když... Scéna, ve které posádka honí leguány mořské na Galapágách, se například točila v Kalifornii a šlo o normální leguány zelené nabarvené natmavo.
  • Filmovalo se na dvou lodích. Jedna kotvila v obřím akváriu ve filmových studiích v Mexiku a druhá, naprosto totožná, se spouštěla na moře a dokázala být připravená do 45 minut. Její konstrukce trvala 3 a půl měsíce.

Režie: Peter Weir Předloha: Patrick O'Brian (kniha) Scénář: Peter Weir, John Collee Kamera: Russell Boyd Hudba: Christopher Gordon, Iva Davies Hrají: Russell Crowe, Paul Bettany, Billy Boyd, James D'Arcy, Edward Woodall, Chris Larkin, Max Pirkis, Jack Randall, Max Benitz, Lee Ingleby Rok uvedení: 2003

Dobrodružný film Master and Commander uvidíte v sobotu od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný