6. dubna 2018 13:28
redakce Prima Living

Letec – to je one man show pro Leonarda DiCapria

Šíleně bohatý, extravagantní, cílevědomý a pracovitý a přitom až chorobně přecitlivělý. Takový byl podle životopisného filmu Letec známý americký průkopník letectví Howard Hughes. Ve snímku z roku 2004 ho geniálně zahrál Leonardo DiCaprio. Film trvá tři hodiny, ale vy se nebudete nudit ani minutu. Dívejte se ve středu 20.00 na Prima MAX!

Americký biografický film Letec (The Aviator, 2004) legendárního režiséra Martina Scorsese, se zaměřuje na úsek v životě miliardáře Howarda R. Hughese ohraničený lety 1927 a 1947. Na počátku vidíme talentovaného režiséra, jenž dokončuje ambiciózní letecký snímek z první světové války s názvem Pekelní andělé.

Zároveň se po jeho boku začíná objevovat překrásná herečka Katherine Hepburn (Cate Blanchett). Láska k ní je však zastiňována naprostou vášní pro létání. Hughes nechává zkonstruovat superrychlé letadlo a pokoří rekord v rychlosti letu.

Jeho vztah s Hepburn se hroutí, protože ona nachází lásku jinde. Ale Howard Hughes jako by byl mašina, která se nedokáže zastavit. Osobní problémy téměř neřeší. Točí a produkuje další filmy a buduje komerční aerolinky s názvem TWA, zároveň podepíše kontrakt s armádou na vývoj dvou letounů – špionážního a přepravního. Poznává další ženy, potřebuje obdiv a vzrušující pocit, že svoje lásky zahrnuje přepychem a slávou. Především však Howarda Hughese vyčerpává boj o to, aby se jeho masivní přepravní letoun pro armádu H-4 Hercules vůbec kdy odlepil od země.

Jenže Hughes a jeho aerolinky začínají být velkým hráčem. A to nejen pro lety po Americe, ale především pro lety mezikontinentální. Po krku mu jde jeho konkurent Juan Trippe (Alec Baldwin). Prostřednictvím kontroverzního zákona senátora Bewstera (Alan Alda) se snaží Trippe odstavit Howarda Hughese od možnosti létat se svými aerolinkami na ostatní světadíly. Letcův psychický stav se katastrofálně zhorší a on se uzavírá do promítacího sálu, stíhají ho úzkosti a fóbie. A ještě má na krku slyšení před komisí. Údajně zpronevěřil armádní peníze. Ustojí talentovaný umělec a podnikatel takový tlak?

Ve filmu Letec se těšte na:

  • Super herecké výkony
  • Neuvěřitelné letecké scény
  • Bezchybnou dobovou atmosféru

Co vás (možná) zajímá?

  • Herec Leonardo DiCaprio a režisér Martin Scorsese jsou na sebe pracovně poměrně hodně napojeni. Režisér si Leova herectví nesmírně cení a dává mu vynikající role. Spolu natočili Gangy v New Yorku (2002), Letec (2004), Skrytá identita (2006), Prokletý ostrov (2010), Vlk z Wall Street (2013), The Audition (2015)
  • Film získal pět Oscarů. Mimo jiné pro herečku Cate Blanchett, která ztvárnila herečku Katherine Hepburn. Další Oscary putovaly kameramanovi, střihačovi a také za výpravu a kostýmy.
  • Howard Hughes velkou část svých peněz zdědil pro zemřelých rodičích. Jeho otec vynalezl speciální vrták do země, který všichni v ropném průmyslu používali při získávání ropy.
  • Hughes sám ale dokázal rodinné jmění velmi dobře rozmnožovat. Ve své době patřil k nejbohatším lidem světa. A na sklonku jeho života měl jmění 8 miliard dolarů.
  • Film letec byl natočen za 110 milionů dolarů. Zpět do kasy se vrátilo 213 milionů.
  • Další lásky Howarda Hughese si ve filmu zahrají Gwen Stefani a Kate Beckinsale.

Germofobie Howarda Hughese

Jako malého ho maminka varovala, že svět není bezpečný, ale naopak plný špíny. Z láskyplného „mycího“ rituálu se u Howarda Hughese vyvinula germofobie neboli chorobný strach z bakterií a další úzkosti. Ty málem stály vášnivého letce a majitele aerolinek a zároveň filmového režiséra a producenta kariéru a hlavně psychické zdraví.

Režie: Martin Scorsese Scénář: John Logan Kamera: Robert Richardson Hudba: Howard Shore Hrají: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Kate Beckinsale, John C. Reilly, Alec Baldwin, Alan Alda, Ian Holm, Danny Huston, Gwen Stefani, Jude Law, Adam Scott, Matt Ross, Kelli Garner Rok uvedení: 2004

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný