15. července 2019 10:29
Gabriela Gabrielová

Kleopatra kvůli lásce ztratí trůn i vlastní život

Ve druhém díle historického velkofilmu Kleopatra prožije egyptská královna vášnivý vztah, který ji však nakonec dovede k záhubě. Stejně jako jí kdysi krása a zamilovanost mocného Julia Ceasara vynesla k absolutní moci nad Egyptem, nyní ji láska vojevůdce Marka Antonia připraví o všechno.

Monumentální americký film Kleopatra (1963) se odehrává okolo roku 42 před naším letopočtem. Pro televizní obrazovky byl rozdělen do dvou částí. Druhý díl začíná po zavraždění Julia Ceasara (Rex Harrison). Jeho žena a zároveň egyptská královna Kleopatra (Elizabeth Taylorová) se kvapně stahuje z Říma zpět do rodné země. Zároveň se Kleopatra snaží udržet Egypt nezávislý na Římské říši, již ovládl Ceasarův synovec Oktaviánus (Roddy McDowall).

Podívejte se na televizní upoutávku:

Mezitím statečný římský vojevůdce Markus Antonius (Richard Burton) dostihl Ceasarovy vrahy, navíc pro Řím vydobyl další rozsáhlá území v Malé Asii. Díky tomu se stává jedním ze tří vládců Římské říše. Při útoku na Partskou říši (území dnešního Íránu) však Markus Antonius zjišťuje, že potřebuje pro svoji armádu zásoby a peníze. Rozhodne se, že požádá o pomoc v Egyptě. Při této cestě se setkává s Kleopatrou, která mu okamžitě učaruje.

Jenže zvěsti o této aférce se dostanou až do Říma k císaři Oktaviánovi, který okamžitě informace využije proti Marku Antoniovi. A donutí vojevůdce ke státnímu sňatku se svojí sestrou Oktávií. Markus Antonius pod nátlakem svolí. Po krátké době se však Markus Antonius rozvádí s Oktávií a vrací se za svojí láskou do Egypta. Aby se společně s Kleopatrou postavil zbytku Říma, který jim vyhlásil válku. Tu ovšem vinou Marka Antonia prohrávají a osud obou milenců je navždy zpečetěn.

Mrkněte na dramatické finále!

Druhou část vynikajícího historického dramatu Kleopatra musíte vidět! Vysíláme v pátek ve 20.00 hod na Prima MAX!

[[nid:3898361]]

Těšte se na:

  • Super chemie mezi Taylorovou a Burtonem!
  • Úchvatné kostýmy a líčení
  • Nesmrtelný příběh
  • Scénografie a kulisy
  • Kleopatřina zlatá loď

Velká láska na plátně i v soukromí:

Elizabeth Taylorová se Richardem Burtonem znali již před natáčením Kleopatry. Herečka popisovala Burtonovo chování jako velmi zvířecké, brutální a neurvalé. V den, kdy měli oba herci spolu poprvé točit, dorazil Burton na plac se strašlivou kocovinou. Prý se doslova třásl. Elizabeth Taylorová ale otočila a celý den o něj starala, prý jí přišel tak roztomilý. Ostatně při natáčení Kleopatry vznikla mezi Taylorovou a Burtonem romance, která již během přípravy filmu doslova plnila stránky bulvárních novin.

Rok po uvedení Kleopatry (1963) do kin se tito dva herci vzali a žili spolu deset let. V roce 1974 se rozvedli. Ale za rok se zase vzali. Tentokrát manželství vydrželo už jen rok a byl s ním definitivní konec. Jejich vztah byl vždy popisován jako love–hate (česky láska–nenávist). Burton s Taylorovou spolu natočili celkem jedenáct filmů.

3x o filmu:

  1. Do role Marka Antonia chtělo studio původně obsadit jiného bouřliváka, a sice herce Marlona Branda. Ten byl však vázán na filmu Vzpoura na lodi Bounty.
  2. Na place neprobublávaly vášně jen mezi top hvězdami. Podle informací studia začaly herečky, které hrály Kleopatřiny služky a otrokyně, stávkovat. Příčinou byly neustálé milostné návrhy a obtěžování italských mladíků, kteří hráli v komparzu v davových scénách. Studio muselo dokonce najmout pro spoře odívané herečky ochranku.
  3. Při natáčení epochálního vjezdu Kleopatry do Říma (1. díl), kdy královna sedí na obří zlaté sfinze, kterou táhnou tisíce otroků, se muselo málem točit úplně znovu. Jednou kamera zachytila komparsistu, jak nabízí ostatním zmrzlinu, a jiná velmi hlasitá skupina místo oslavného skandování Kleopatra, Kleopatra! skandovala jednoduše Liz, Liz! Na pozdrav herečce Elizabeth Taylorové, které se přezdívalo Liz.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný