16. dubna 2018 10:30
redakce Prima Living

John McClane ve Smrtonosné pasti podruhé

Pokračování kultovního akčňáku bude plné výbuchů, výstřelů a vychytaných hlášek! Smrtonosná past 2 se na vás řítí v úterý ve 20.00 na Prima MAX!

John McClane je magor – Vánoce nemůže slavit pěkně u salátu, kapra a cukroví jako běžní smrtelníci! To ne, McClane na Štědrý večer vždycky zachraňuje svět. Po minulém extempore v Nakatomi Plaza ho nyní čeká letištní zkouška ohněm. Další shodou bizarních náhod se tak už podruhé ve stejný den v roce ocitá uprostřed plánů teroristů a nese na svých zádech osud nejen své ženy, ale rovnou tisíců dalších panáků.

Během čekání na letadlo manželky přijde na kloub teroristickému spiknutí! Horkokrevný americký patriot plukovník Stuart totiž se svou jednotkou obsadí vysílač poblíž letiště a hrozí, že pokud vláda nepropustí jistého zajatého diktátora, nechá všechna čekající letadla spadnout. A Johnova žena je na palubě jednoho z nich...

Druhý díl Smrtonosné pasti je obecně považován za nejslabší v sérii – dokonce i Brucem Willisem. Přitom se však jedná o kvalitní pokoukání raných 90. let, v němž sice McClane už není tak zranitelný jako ve Smrtonosné pasti 1, avšak stále není takovým polobohem jako ve 4. dílu série...

Atmosféru starých dobrých akčňáků podporuje i takový detail, že inkriminovaný diktátor, jehož se plukovník Stuart snaží zachránit, je diktátor z (fiktivní) zemičky Val Verde – což je tentýž stát, kterým se proháněl Arnold Schwarzenegger v Komandu (navíc filmu režírovaném pánem, který natočil první Smrtonosnou past).

Scénář, podobně jako u jiných dobových filmů (např. Rambo), vycházel z kvalitní četby – knihy 58 minut od Waltera Wagera. Smrtonosná past 2 tak krásně stojí mezi vrcholem akčních filmů a novou érou. Jednalo se třeba o první akčňák, v němž se trochu výrazněji uplatnily digitální triky!

Není se co divit, že tenhle film je přesně tím ošklivým káčátkem, z něhož při pohledu na leckteré současné snímky vyroste krásná labuť!

Zapněte si proto Prima MAX v úterý ve 20.00 a vychutnejte si se Smrtonosnou pastí 2 další chlapské (a dámské) potěšení.

Bruce už samou nedočkavostí roní krokodýlí slzy...

Víc info o Smrtonosné pasti 2

  • Minule jsme si řekli, že hláška „yippie-kai-yay“ má překlad v udrštině, dnes dodáme, že americké prostředí ji zná spíše z westernového songu „Git Along, Little Dogies“.
  • Jde o jediný díl Smrtonosné pasti, v němž není zápletka postavená na krádeži chechtáků…
  • Zápletka o svržení latinskoamerického diktátora vychází ze skutečné krize konce 80. let, panamské invaze a svržení generála Manuela Noriegy (jehož možná znáte z Call of Duty: Black Ops 2).
  • Denver byl po čas natáčení skoro celý bez sněhu a většina bílé hmoty na kameře proto byla vytvořena uměle.
  • Filmová zápletka je ve skutečnosti nerealizovatelná – jen v okolí Washingtonu jsou dvě další letiště, z toho jedno vojenské (prezidentské Andrews AFB), nemluvě o blízkých městech jako Baltimore, Newark, Philadelphia či New York. Jenže kdyby bylo vše realistické, neměli bychom tak cool film!

Režie: Renny Harlin Předloha: Walter Wager (kniha) Scénář: Steven E. de Souza, Doug Richardson Kamera: Oliver Wood Hudba: Michael Kamen Hrají: Bruce Willis, Bonnie Bedelia, William Atherton, Reginald VelJohnson, Franco Nero, William Sadler, John Amos, Dennis Franz, Art Evans, Fred Dalton Thompson, Tom Bower Rok uvedení: 1990

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný