20. dubna 2021 06:00
redakce Prima Living

Jen pro tvé oči: Transgender herečka a další prvenství ve svižné bondovce s Rogerem Moorem

Divoké honičky po zemi, pod vodou i ve vzduchu! James Bond se vrací na zem (po minulém výletu do vesmíru doslova) a zpátky ke kořenům v akcí nabušeném snímku, ve kterém se prakticky nezastaví. Odsejpá to, má to napětí a bond girl je nádherná. Co víc si přát?

V sobotu od 20:00 na Prima MAX uvidíte v pořadí již pátou bondovku s Rogerem Moorem v roli nejslavnějšího agenta Jejího veličenstva. Tento příběh nás zavede na otevřené moře, kde – poblíž řeckých ostrovů – najede britská špionážní loď na starou válečnou minu a potopí se. V té chvíli jsou na nohou jak britská MI6, tak sovětská KGB. Na palubě lodi se totiž nacházel tajný naváděcí systém, který dokáže komunikovat s jadernými ponorkami. A dá rozum, že obě strany o něj velmi stojí.

Manželé Havelockovi, námořní archeologové, kteří na místě pomáhali Britům loď najít, jsou nalezeni mrtví, a jejich dcera Melina (Carole Bouquet) je rozhodnuta udělat vše pro to, aby smrt svých rodičů pomstila. Setkává se s Jamesem Bondem a společně se vydávají po stopách vraha, kubánského nájemného zabijáka Gonzálese. Při pátrání se spoléhají na pomoc bohatého řeckého magnáta a spolupracovníka MI6 Kristatose, netuší ovšem ještě, že Kristatos je ve skutečnosti dvojitý agent, který se chce naváděcího systému sám zmocnit a prodat ho Rusům. A než se bude moct agent 007 vypořádat s ním, bude muset zvládnout nebezpečné zabijáky, rychlou jízdu na lyžích, honičky na vodě i hluboko pod ní.

Možná jste o filmu Jen pro tvé oči nevěděli, že…

  • Režisér této bondovky John Glenn se stal, alespoň co do počtu natočených dílů, nejúspěšnějším bondovským režisérem. Na kontě jich má celkem pět, přičemž Jen pro tvé oči (1981) byl jeho první počin. Následovaly Chobotnička (1983), Vyhlídka na vraždu (1985), Dech života (1987) a Povolení zabíjet (1989).
  • Jako střihač však spolupracoval již na snímku V tajné službě Jejího veličenstva (1969), na který zde lehce navazuje – třeba když se James Bond na začátku filmu pomstí za vraždu své manželky. Jako scenárista je navíc Glenn podepsaný pod bondovkou Agent, který mě miloval (1977) a Moonraker (1979).
  • Jde o první film o agentovi 007, který se točil podle Flemingových krátkých povídek.
  • Jedna z dívek, která se mihne ve scéně u bazénu, byla ztvárněna modelkou Caroline Cossey. Caroline byla původně muž, který se však nechal přeoperovat na ženu. Ačkoli její postava ve snímku ani nepromluvila, média z toho udělala velkou aféru. Objevovaly se titulky typu James Bond Girl Was a Boy a podobné. O deset let později, v roce 1991, se stala Caroline první transgender ženou, která se objevila na stránkách Playboye.

Bondovku Jen pro tvé oči uvidíte v sobotu od 20:00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný