25. července 2017 22:00
Gabriela Gabrielová

Je jich víc: Na Prima MAX dorazí Vetřelci

Pokračování hororové kultovky je tu. Dejte si ho v úterý večer.

Jop, další díl cooltovního Vetřelce je zase tu!

Ne jeden či dva, ale celé hejno vetřelců! Ripleyová totiž po událostech prvního filmu skončila na desítky let v kryogenním spánku a planeta, kde s posádkou Nostroma objevili mimozemskou loď plnou vajec, byla mezitím kolonizována.

KVÍZ: Otestujete si znalosti Vetřelců

Její historce o vraždícím emzákovi nikdo nevěří – jenže pak je kontakt s kolonií ztracen a situaci se vydá prověřit hustokrutá vojenská jednotka.

A Ripleyová jde s nimi čelit své noční můře…

Druhý díl tetralogie Vetřelci znatelně posunul celé pojetí ságy. Namísto chladného hororu plného neschopných rozhodnutí je tu najednou všudypřítomný militarismus. Vesmírní mariňáci jsou holt jiný šálek kávy než partička z prvního Vetřelce.

Musejí však čelit zcela jiné hrozbě… Stovkám a stovkám vetřelců!

Vetřelci prověřili dobré jméno série. Navzdory proměně celého stylu nedošlo na zhoršení celého dílka. Pro mnohé diváky jde o nejlepší díl série – věc skoro nevídaná v hollywoodském světě, kde je „pokračování“ většinou synonymem k ždímání dobrého jména prvního dílu.

Ve Vetřelcích je tomu jinak. Film je dílem Jamese Camerona, který později natočil Titanic nebo Avatar a je například zbožňovaný řadou feministek, které oceňují roli Ripleyové pro její ženské kvality, jako je finální dilema, zda zachránit postavu Newt či ji nechat jejímu osudu (viz níže).

Mezitím si ostatní libují ve ztvárnění vesmírných mariňáků a Cameronových drsných, naturalistických kvalitách předtím, než začal točit všechny ty Titaniky…

Ale připomeňte si to sami. Xenomorfové v hojném počtu zaútočí již v úterý ve 22.20 na Prima MAX.

Chcete vědět víc?

  • Všichni herci, kteří si střihli mariňáky, prošli před natáčením výcvikem britských elitních komand S.A.S.
  • Stejně jako v případě Vetřelce i druzí Vetřelci obsahují množství vystřižených scén. Některé z nich se odehrávají na kolonii ještě před jejím zničením Vetřelci. Bonbónkem je, že kolonii velí Mac McDonald, známý jako velitel Hollister ze sitcomu Červený trpaslík. Není divu, že celá kolonie podlehla…
  • Vetřelec byl jeden z nejpopulárnějších filmů promítaných v Československu během normalizace. Dodnes je to znát i na tom, že pro mnoho Čechů je slovíčko „alien“, anglické jméno filmu, synonymem pro „mimozemšťan“. „Alien“ však označuje spíše slovo „cizák“ ve všech významech včetně „přistěhovalce“.
  • K čemu předešlá lekce k lingvistiky? Perfektně to ilustruje příhoda z natáčení Vetřelců, při níž hvězda filmu Jenette Goldstein, jež hrála mariňačku Vasquezovou, přišla poprvé na natáčení v minisukni a s podpatky. Myslela si totiž, že snímek bude pojednávat o ilegálních imigrantech…
  • Sigourney Weaver, dnes tak známá pro roli Ripleyové, se původně roli ve Vetřelcích maximálně vyhýbala. Odmítla celou řadu návrhů na pokračování, protože se domnívala, že jsou špatně napsané. Zaujal ji až Cameronův návrh – protože se jí líbil akcent na téma matky Ripleyové a její "dcery" Newt.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný