10. září 2020 06:00

Hugh Grant, nebo Colin Firth? Tohle je 5 nejlepších filmů každého z nich

Dva angličtí miláčci divaček i diváků slaví narozeniny, a tak se sluší připomenout jejich nejslavnější role. Překoná některá jejich společné výstupy v Lásce nebeské?

Ani tito britští gentlemani nedokážou zastavit čas – oběma je tento týden rovných 60 let! Hugh Grant se narodil 9. září 1960, Colin Firth je přesně o jediný den mladší. Společně se setkali ve třech celovečerních filmech, ovšem bezesporu velmi zásadních. Konkrétně se jedná o Lásku nebeskou a první dva díly Deníku Bridget Jonesové. O filmech se dočtete níže, zároveň se však nabízí otázka – který anglický švihák měl doposud lepší kariéru? Podívejte se na desítku jejich nejlepších rolí, která vám možná napoví.

Notting Hill

Richard Curtis, o němž ještě bude řeč, napsal chytrý scénář, v němž využil dva prvky, které diváci (a hlavně divačky) tolik milují – sladkobolně pohádkovou romantiku a klasický příběh převrácený naruby. Sledujeme proto bohatou herečku s magickým charismatem Julie Roberts, jež se zamiluje do nesmělého knihkupce, kterého svým nezaměnitelně roztomilým způsobem hraje právě Hugh Grant. Notting Hill skutečně ničím nepřekvapí, ale v tom je zároveň i jeho síla.

Gentlemani

Počátkem roku 2020 se do našich kin dostala nová krimikomedie Guye Ritchieho, anglického drsňáka, který největších úspěchů dosáhl s filmy Podfu(c)k a Sbal prachy a vypadni. Tentokrát sehnal skvělé obsazení (Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Colin Farrell) a vyprávění tohoto mafiánského příběhu se ujal v nezvykle slizké poloze právě Grant. Svižné vyprávění, povedená akce a chytrý scénář jsou dominantami jednoho z nejlepších filmů roku a zároveň si velmi zábavnou roli mohl střihnout i miláček dam Grant.

Rozum a cit

Velkolepá, výpravná adaptace klasiky Jane Austen – to je Rozum a cit z poloviny 90. let. Tchajwanský génius Ang Lee se chopil režie a scénář napsala Emma Thompson, která si zahrála i jednu z hlavních rolí. V nabitém ansámblu nešlo přehlédnout ani mladého Hugha Granta, jednoho z nápadníků ústředního sesterského tria. Tahle podařená adaptace by zapadnout rozhodně neměla.

Hořký měsíc

Díky svému mladickému kukuči si Hugh Grant připsal ve 32 letech první ze svých nejvýraznějších rolí. Slavný režisér Roman Polanski ho obsadil do erotického thrilleru Hořký měsíc, dodnes jedné z nejtrpčích studií vztahového rozkladu. Milostný čtyřúhelník v podobě dvou manželských párů, jejichž vzájemná přitažlivost nekončí u krátkého vzplanutí, nýbrž odhalí i temné mocenské pozadí mužsko-ženských vztahů. Po tomto majstrštyku měl Grant dveře do velkého filmového světa otevřené dokořán.

Čtyři svatby a jeden pohřeb

Dva roky po Hořkém měsíci, tedy v roce 1994, si Grant připsal svou zřejmě nejslavnější úlohu. Zkušený režijní řemeslník Mike Newell (Krycí jméno Donnie Brasco, Harry Potter a Ohnivý pohár, Bláznivá runway) kolem něj totiž postavil dění dodnes oblíbené romantiky Čtyři svatby a jeden pohřeb. Společně s krásnou Andie McDowell si třicátník Grant musí vyřešit své problémy se vztahovými závazky a diváci se při tom dodnes skvěle baví. Za tento výkon si Grant navíc vysloužil svůj jediný Zlatý glóbus.

Králova řeč

Firthova nejlepší role přišla v roce 2010, kdy ztvárnil koktavého anglického krále Jiřího VI. Zkušený Tom Hooper dokázal své divadelní kořeny, když se mu podařilo ukočírovat živelného Geoffreyho Rushe jako nekonformního terapeuta, jenž pomáhá nastupujícímu králi zvládat jeho řečové nedostatky. Toto životopisné drama je bezesporu velmi konzervativní a nepřekvapivé, ovšem také po všech stránkách zvládnuté a herecký koncert Colina Firtha, který mu vynesl dokonce Oscara, pak korunuje toto královské dílo.

Kingsman: Tajná služba

Nekompromisní jízda Matthew Vaughna se dočkala o poznání horšího pokračování a u něho rozhodně nezůstane. Akční komedie Kingsman v roce 2014 odstartovala novou franšízu a nelze se divit – kombinace suchého humoru a nápaditě třaskavé akce se k téhle parodii na bondovky náramně hodí. Vedle debutujícího Tarona Egertona snímek táhl především úchvatný šarm jeho mentora, kterého se s chutí ujal právě Firth.

Valmont

Firthovi nebylo ani 30 let, když se ho ujal Miloš Forman a pořádně nakopl jeho kariéru. Historickou vztahovku Valmont provázela produkční neštěstí, jež nakonec vedla až k tomu, že snímek trochu zapadl vedle komerčně úspěšnější adaptace téže knihy francouzského osvícenského spisovatele Choderlose de Laclose. Ta šla do kin pod názvem Nebezpečné známosti a především kvůli dřívější distribuční premiéře se stala známější nežli Valmont. Pro mladého Firtha v titulní úloze Valmonta se však jednalo o skvělý vstup mezi hereckou první ligu.

Deník Bridget Jonesové

První trampoty Bridget Jonesové se staly ohromně populární – představily totiž hrdinku, s níž se mohla ztotožnit velká většina divaček. Bridget neměla dokonalé tělo, jak se na hollywoodské hvězdy sluší, navíc nebyla příliš obratná fyzicky ani společensky. Chytře napsaná a lehkou rukou režírovaná romantika se navíc mohla opřít o správnou chemii mezi hlavními představiteli a souboje mezi dobráckým Firthem a uhlazeným Grantem potěšily snad každou divačku, která titulní Renée Zellwegger fandila!

Láska nebeská

Ostřílený scenárista Richard Curtis do svého romantického all-star týmu sezval snad všechny hvězdy, na které dostal číslo. Hugh Grant, jenž si už zahrál postavy z Curtisových scénářů v Notting Hillu a Čtyřech svatbách a jednom pohřbu, se přímo nabízel, ovšem vedle něj a Firtha ve filmu excelovali také Liam Neeson, Emma Thompson, Keira Knightley, Laura Linney, Alan Rickman a samozřejmě nezapomenutelný Bill Nighy. Láska nebeská se stala okamžitou vánoční klasikou a součástí romantického kánonu 21. století.

Oba se navíc mihli i v řadě vedlejších rolí snímků, které stojí za pozornost – v případě Firtha jmenujme třeba Anglického pacienta, 1917, Konferenci ve Wannsee, Zamilovaného Shakespeara; Granta si zase pamatujete z úloh ve filmech Atlas mraků, Darebáčci, Krycí jméno U.N.C.L.E. či Soumrak dne. Vybírat je tedy rozhodně z čeho a my můžeme těmto anglickým fešákům přát ještě mnoho dalších skvělých rolí. Dokážete na základě výše předložených seznamů nejlepších rolí rozhodnout, který z těchto elegánů je lepší herec?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný