4. listopadu 2019 10:07
redakce Prima Living

Geniální herectví Dustina Hoffmana v legendárním dramatu Rain Man

O filmu Rain Man všichni pochybovali. Včetně hlavních herců. Nakonec se z tohoto filmu stala legenda. A to hlavně díky skvělému Dustinu Hoffmanovi v roli autistického muže. A sobecký chlápek v podání Toma Cruise se během jedné cesty napříč Amerikou pořádně změnil. Ve středu se na něj můžete podívat ve 20.00 na Prima MAX!

Mladičký egoistický obchodníček s drahýmni auty Charlie Babbitt (Tom Cruise) se dozví o smrti svého otce, ale nezdá se být zvlášť raněn. Z domova utekl v šestnácti a otce od té doby neviděl. Dobře ví, že by mohl zdědit pěknou sumičku, a tak si pospíší do rodného Cincinnati.

Jaké je jeho překvapení, když zjistí, že pro něj zbyla almužna a miliony dolarů putují do fondu pro neznámou osobu. Začne pátrat a zjistí, že peníze mají putovat do sanatoria pro duševně nemocné ve Wallbrooku. Tam totiž žije jeho starší bratr Raymond (Dustin Hoffman) trpící autismem. Ale Charlie nevěděl, že má bratra!

Charlie se chce nějak dostat k otcovým penězům, a tak se rozhodne autistu Raymonda unést. Plán je dovézt bratra do Kalifornie ke svým právníkům, získat ho do opatrovnictví, a tak se dostat ke všem otcovým penězům. Jenže dostat Raymonda přes celé Spokojené státy nebude tak snadné. Raymond se letadel děsí, a tak se bratři vydávají na cestu pěkně postaru, v autě.

Jak společně putují, Charlie si na Raymonda zvyká, začíná chápat zákoutí bratrovy nemocné duše a dochází mu, že nemůže myslet vždy jen na sebe. Dokonce se díky Raymondovi usmíří i se svou přítelkyní Susannou (Valeria Golino). Jenže cesta končí, probíhá řízení o opatrovnictví. A Charlie se musí rozhodnout, co je pro něj důležitější – peníze z dědictví, nebo bratr?

Herecký koncert v americkém filmu Rain Man si vychutnejte ve středu ve 20.00 hod na Prima MAX!

Víte o filmu Rain Man, že…

  • Tomu Cruisovi bylo v době natáčení 26 let a Dustinu Hoffmanovi 51? Přitom věkový rozdíl mezi filmovými bratry měl být asi jen 9 let.
  • Charlie Babbitt (Tom Cruise) nosil ve filmu sluneční brýle značky Ray Ban. Sekly mu natolik, že následně prodej této značky stoupl o 15 %.
  • Film měl původně režírovat Steven Spielberg. Ten ale opustil opoznámkovaný scénář v okamžiku, kdy mu George Lucas nabídl režírovat film Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989). Režie Rain Mana tehdy přešla na Barryho Levinsona. Toho znáte jako režiséra filmů Dobré ráno, Vietname a dalších hitů jako jsou Bugsy, Hračky, Vrtěti psem anebo scifi thriller Koule.
  • Aerolinky, které promítaly film Rain Man během letů, vystřihly scénu, v níž Dustin Hoffman recituje seznam největších leteckých neštěstí.

Kdo všechno pochyboval?

  1. Dustin Hoffman má na svém kontě dva Oscary za nejlepší herecký výkon. Jednoho získal právě za svůj výkon v Rain Manovi. A to přesto, že o této roli nesmírně pochyboval. Po třech týdnech natáčení chtěl dokonce odstoupit! Prvního Oscara dostal Hoffman za film Kramerová versus Kramer.
  2. Tom Cruise také nevěřil, že film by mohl mít velký úspěch. Dokonce snímek z legrace nazval „Dva ňoumové v autě“.
  3. Rain Mana měli točit ve studiu Warner Brothers, ale pochybovali tolik o tom, že by mohl takový příběh zaujmout diváky, že nakonec od natáčení ustoupili. Film vznikl ve studiu United Artist. A při nákladech 25 milionů vydělal celosvětově 354 milionů dolarů! Stejnou chybu pak Warneři udělali ještě jednou, když pustili scénář na Forresta Gumpa v domnění, že je to tak podobné Rain Manovi, že na to nikdo nepřijde. A opět jim utekl naprostý trhák. Z Forresta se stal jeden z nejúspěšnějších filmů všech dob.

Hoffman týdny studoval autisty

Dustin Hoffman zahrál svého autistického Raymonda tak super přesvědčivě, že se před jeho výkonem dodnes sklání nejeden herec či herečka. Připravoval se opravdu svědomitě. Několik týdnů trávil v ústavu pro psychicky postižené autismem. Učil se napodobovat jejich gesta, vžíval se do pocitů, učil se, jak reagují na různé podněty. Speciálně studoval geniálního autistu Kima Peeka. Napodoboval jeho chůzi, pohyby hlavy, mluvu. Právě podle Kima Peeka byla totiž filmová postava Raymonda napsána. Peek měl vynikající paměť, číst se sám naučil v roce a půl. A knihy, které přečetl, si pamatoval slovo od slova, ovládal historická data, uměl telefonní seznamy. Přitom podle IQ testů dosahoval autista Peek pouze 73 bodů.

Režie: Barry Levinson Scénář: Ronald Bass, Barry Morrow Kamera: John Seale Hudba: Hans Zimmer Hrají: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino, Lucinda Jenney, Bonnie Hunt, Michael D. Roberts, Ray Baker, Chris Mulkey, Barry Levinson, Beth Grant, Reni Santoni, Jake Hoffman

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný