21. března 2018 13:57
redakce Prima Living

Filmový vrchol své doby: Kam orli nelétají

Britský špionážně-válečný film z roku 1968 s mladým Clintem Eastwoodem a Richardem Burtonem v hlavních rolích. Na svou dobu naprostá filmařská špička, která akci pojímá vskutku velkolepě a vyžádala si ty nejnáročnější kaskadérské kousky. Dívejte se na Prima MAX v pátek ve 20.00.

Na tomto snímku si diváci mohou uvědomit, že k natočení kvalitního a napínavého příběhu nejsou potřeba stovky střihů v jedné minutě ani desítky milionů dolarů (na tenhle stačilo přesně 7,7 milionů), ale kvalitní obsazení, silný příběh a šikovný režisér.

Na sklonku II. světové války je nacisty sestřeleno britské letadlo s americkým generálem na palubě, jenž má u sebe velmi důležité, tajné informace. Na jeho záchranu je vyslána mise, ale generál je uvězněn na nebezpečném a hlavně velmi těžce přístupném místě.

Pevnost Schloss Adler se nachází uprostřed Alp na vrcholku skalního masivu, který je přístupný pouze lanovkou či vrtulníkem. Skupina sedmi britských vojáků, členů přepadového komanda, má za úkol seskočit padákem v těsné blízkosti nacistické základny, infiltrovat se mezi její zaměstnance a osvobodit generála, než ho Němci stačí podrobit výslechu.

Co jste možná o filmu Kam orli nelétají netušili...

  • Ve scéně, kdy Richard Burton a Clint Eastwood šplhají vzhůru po stěně pevnosti, je vidět, že Burtonovi to nedělá žádné problémy, zatímco Eastwood se u toho dost potí. To bylo způsobené tím, že Richard Burton, který měl v té době problémy s pitím a byl vášnivý kuřák, se musel nechat zavěsit na jeřáb (který byl pak počítačově vymazán). Clint Eastwood, který se naopak udržoval v kondici a byl pověstný zdravým životním stylem, šplhal bez pomoci.
  • Steven Spielberg „Orly“ označil za svůj nejoblíbenější válečný film.

Režie: Brian G. Hutton Předloha: Alistair MacLean (kniha) Scénář: Alistair MacLean Kamera: Arthur Ibbetson Hudba: Ron Goodwin Hrají: Richard Burton, Clint Eastwood, Mary Ure, Michael Hordern, Donald Houston, Anton Diffring, Derren Nesbitt, Vincent Ball, Ferdy Mayne, Ingrid Pitt, Neil McCarthy, Philip Stone, Anton Rodgers Rok uvedení: 1968

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný