20. května 2021 06:00
redakce Prima Living

Dech života představil nového Jamese Bonda. Byl Timothy Dalton nejlepší volbou?

Timothy Dalton poprvé představil Bonda jako nebezpečného zabijáka, který se více než na lepé děvy koncentruje na svou práci. Působí drsně, tvrdě a ledový chlad jeho očí by mohl vraždit. Nechybí mu ale ani charisma a suchý humor.

V sobotu od 20:00 na Prima MAX uvidíte dlouho očekávané a nevyhnutelné střídání na postu nezničitelného agenta! Štafetu po Rogeru Moorovi přebírá po sedmi dílech třiačtyřicetiletý Timothy Dalton a s ním přichází i větší dravost a ta správná špionážní atmosféra. Ty tam jsou fórky, ta tam je sebeironie. V pořadí čtvrtý Bond je drsnější, vážnější a nebezpečnější než všichni jeho předchůdci.

V patnáctém pokračování oficiální bondovské série se nula nula sedmička vydává za železnou oponu, aby umožnila útěk na Západ sovětskému generálu Koskovi, který ve skutečnosti pracuje pro britskou tajnou službu. V Bratislavě, kde má k útěku dojít, se však Koskova pokusí zastřelit slovenská odstřelovačka Kara. Když James spatří, jak na generála z okna míří půvabná violoncellistka, která ani neví, jak pořádně držet pušku, rozhodne se její život ušetřit.

Mezitím dá Koskov britské tajné službě tip na nového velitele KGB Puškina, který prý stojí za nemilosrdným plánem sovětské tajné služby zlikvidovat agenty západních zemí. Bond však zjistí, že ne vše je skutečně tak, jak se na první pohled zdá.

Možná jste o filmu Dech života nevěděli, že…

  • V českých kinech se snímek dočkal uvedení až v roce 1992 a šlo mimochodem o první bondovku, která se v našich zeměpisných šířkách promítala.
  • V roce natáčení snímku (1987) platila pro západní filmové štáby za železnou oponou ještě přísná omezení. Scény, které se mají odehrávat v Bratislavě, proto musely být natočeny ve Vídni. Náš tehdejší politický systém filmování nepovolil, a to ani pod příslibem 1 milionů dolarů.
  • O roli nesmrtelného agenta se ucházel také britský herec Lewis Collins známý jako Bodie ze seriálu Profesionálové.
  • Timothy Dalton si zahrál neohroženého agenta pouze dvakrát. Po Dechu života se jako James Bond představil ještě ve snímku Povolení zabíjet (1989).

Bondovku Dech života uvidíte v sobotu od 20:00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný