5. srpna 2020 06:00
redakce Prima Living

Co se nepromíjí: Problematické natáčení poznamenalo Audrey Hepburn navždy. Víte jak?

Americký western z roku 1960 s hvězdným obsazeným v čele s Burtem Lancasterem a Audrey Hepburn a s rasistickou zápletkou, na svou dobu dosti neobvyklou. Snímek je rovněž znám pro značné problémy, které provázely jeho natáčení.

V pátek od 20.00 na Prima MAX se opět ocitneme na Divokém západě. Ben Zachary (Burt Lancaster) se jako nejstarší syn na Západě vážené rodiny Zacharyů stává hlavou rodinné farmy poté, co je jeho otec zabit v potyčce s indiány. Ben žije na ranči se svou matkou, mladšími bratry Cashem a Andym a nevlastní sestrou Rachel (Audrey Hepburn), kterou tajně miluje. Vede si nadmíru dobře, o čemž svědčí i respekt a vážnost, které se mu v kraji dostává.

Jenže pak se na ranči objeví starý blázen Abe Kelsey a začne prohlašovat, že Rachel Zachary je ve skutečnosti indiánského původu. I když rozzuření bratři okamžitě zjednají nápravu, zrnko pochybností a nedůvěry je zaseto a místní rančeři se od rodiny Zacharyů postupně odvracejí. Vychází najevo, že při jednom z nájezdů na indiány pořádaných bílými osadníky otec rodiny Zacharyů v náhlém hnutí svědomí skutečně zachránil indiánské dítě a ujal se ho jako vlastního.

Konfrontace s realitou je však pro některé členy rodiny příliš bolestná na to, aby ji přijali. A když pak indiáni přijíždějí na farmu, aby se důrazně přihlásili o své ztracené dítě, musí se Rachel rozhodnout, na jakou stranu se přidá.

Možná jste o filmu Co se nepromíjí nevěděli, že…

  • Režisér snímku John Huston (Bílá velryba, Mackintoshův člověk, Čest rodiny Prizziů) se po uvedení filmu nechal slyšet, že toto bylo nejnáročnější a nejméně příjemné natáčení, kterého byl kdy součástí.
  • Při jedné scéně totiž Audrey Hepburn spadla z koně a zlomila si páteř. I když se nakonec zcela uzdravila, nehoda měla zřejmě za vinu její následný potrat. Produkce snímku musela být na několik měsíců přerušena a přesto, že herečka snímek nakonec dokončila, bylo to jen s nejvyšší mírou sebezapření, neboť podle mnoha biografických knih již s filmem nechtěla mít nic společného. Audrey Hepburn si následně vzala rok volno, úspěšně otěhotněla a porodila syna Seana Hepburn Ferrela a k hraní se vrátila skvostným comebackem ve Snídani pro Tiffaniho.

Režie: John Huston Předloha: Alan Le May (kniha) Scénář: Ben Maddow Kamera: Franz Planer Hudba: Dimitri Tiomkin Hrají: Burt Lancaster, Audrey Hepburn, Audie Murphy, John Saxon, Charles Bickford, Lillian Gish, Albert Salmi, Joseph Wiseman, June Walker, Kipp Hamilton, Arnold Merritt, Doug McClure Rok uvedení: 1960

Western Co se nepromíjí uvidíte v pátek od 20.00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný