26. dubna 2021 06:00
redakce Prima Living

Chobotnička: Stárnoucího Rogera Moorea málem nahradila oblíbená seriálová hvězda

Ukradené carské klenoty, hrozba atomové bomby nad Evropou i exotické prostředí Indie. Roger Moore už nám tu sice trochu stárne, ale porce akce i originálních nápadů to vyvažuje. To nabízí v pořadí již čtrnáctá (Moorova šestá a předposlední) bondovka.

V pátek od 20:00 na Prima MAX rozplete James Bond další zamotaný případ. Jeden z britských tajných agentů s povolením zabíjet, 009, zahyne při pátrání po vzácné starožitnosti, která byla ukradena z kremelského pokladu z Moskvy. Ještě než je ale zabit rukou dvou cirkusových vrhačů nožů ve východním Berlíně, stačí 009 doručit zlaté Fabergého vejce na britskou ambasádu.

Později je zjištěno, že se jedná o padělek, přičemž originál se právě chystá být vydražen ve známé Sothebyho aukční síni. O koupi zlatého vejce velmi stojí zámožný afghánský princ Kamal Khan žijící v exilu v Indii, jenže James Bond mu místo originálu podstrčí padělek, čímž si ho na život a na smrt znepřátelí.

Agent ve službách Její Výsosti postupně rozkrývá detaily Khanovy sběratelské vášně a odhaluje, že většinu kousků do své sbírky skupuje princ od fanatického sovětského generála Orlova, jenž má ovšem s penězi od prince velmi nebezpečné úmysly.

Možná jste o filmu Chobotnička nevěděli, že…

  • Režisér John Glen má na svém kontě celkem pět bondovek a co se počtu natočených dílů týče, drží místo nejúspěšnějšího bondovského režiséra vůbec. Před Chobotničkou (1983) natočil svůj první počin s Rogerem Moorem v hlavní roli s názvem Jen pro tvé oči (1981). Po Chobotničce pak následovala Vyhlídka na vraždu (1985), Dech života (1987) a Povolení zabíjet (1989) – poslední dva jmenované už natáčel s Timothym Daltonem.
  • Roger Moore se již v tomto pokračování o neohroženém agentovi nechtěl objevit. Studio zvažovalo Lewise Collinse, v té době již slavného drsného agenta Williama Bodieho ze seriálu Profesionálové, ale nakonec Moorea přemluvilo nabídkou honoráře, jehož výše nebyla nikdy oficiálně potvrzena. Známý představitel 007 se pak nechal přemluvit ještě jednou, když o dva roky později natočil poslední bondovku své kariéry Vyhlídka na vraždu, a tím své působení ve slavné sérii po sedmi dílech ukončil.
  • Chobotnička byla veřejnosti představena v roce 1983, tedy ve stejném roce, kdy konkurenční studio Warner Brothers uvedlo na trh svůj vlastní pokus o bondovku – snímek Nikdy neříkej nikdy, kde se v roli agenta 007 opět představil Sean Connery. Oficiální pokračování série, Chobotnička, vydělalo svým tvůrcům celosvětově 187 milionů dolarů, Nikdy neříkej nikdy vyneslo Warner Brothers milionů 160.

Bondovku Chobotnička uvidíte v pátek od 20:00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný