7. července 2021 06:00

Bouřlivé víno: Proč se během natáčení vinařské komedie muselo pít pivo?

Bouřlivé víno - upoutávka

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala či Iva Janžurová. Hvězdná herecká sestava před kamerou a Václav Vorlíček za ní – přestože komedie Bouřlivé víno vznikla na zakázku režimu, za pozornost stojí i dnes.

Pozitivní divácké ohlasy na tento film nakonec daly vzniknout celé vinařské trilogii - Bouřlivé víno, Zralé víno a Mladé víno, kterou si můžete komplet připomenout každý čtvrtek od 15. července ve 20:00 na Prima MAX.

  • 15. července ve 20:00 Bouřlivé víno (1976)
  • 22. července ve 20:00 Zralé víno (1981)
  • 29. července ve 20:00 Mladé víno (1986)

Natáčení slavného snímku Bouřlivé víno na Moravě, uprostřed vinných sklípků, však mělo svá úskalí. Domorodci byli velmi pohostinní a lákali herce domů na vínečko, čemuž málokdo dokázal odolat. Režisér Václav Vorlíček měl plnou hlavu starostí, aby se film Bouřlivé víno podařilo vůbec dotočit. „Produkce musela během dne dokonce vydat zákaz pití vína, aby se mohlo točit. Několikrát se stalo, že se některým ani nechtělo opustit sklípek, když pro ně přijel odvoz,“ prozradil nám herec Jan Kuželka.

Bouřlivé víno a humorné problémy s alkoholem

Také on to jednou lehce přehnal. „Ale nikdo si nedovolil opít tak, aby nemohl točit. To už by Vašek Vorlíček nevydýchal. Co vím, tak tam nikdo žádnou ostudu neudělal. My jsme tam byli taková parta: já, Honza Kraus a Vašek Sloup. A když začal vyprávět Vláďa Menšík s Jirkou Sovákem nebo se ti dva začali spolu špičkovat, tak jsme jenom seděli a mlčky poslouchali. To byl koncert,“ přidal další perličky z natáčení. Díky tomuto filmu si jižní Moravu a okolí Velkých Bílovic, zamiloval. „Od té doby se tam každý rok pravidelně rád vracím,“ dodal Jan Kuželka.

To, že se na place pilo víc, než bývá obvyklé, potvrdil i filmový maskér Tomáš Kuchta. „Když jsme na Moravě točili Bouřlivé víno, tak tam měl Vláďa Menšík poslední období předtím, než definitivně musel přestat pít. Víno se popíjelo v tak velkém stylu, že ho v polovině natáčení už nikdo nemohl ani vidět a přešlo se na pivo,“ zavzpomínal s úsměvem Kuchta.

Peníze versus ideologie

Režisér Vorlíček opět sáhl po tom nejlepším hereckém obsazení, které v té době bylo k mání, a výsledek stál za to. „Původně jsem ten film nechtěl moc točit, ale byl mi vnucen na jasné politické zadání. V podstatě to bylo postaveno tak, že když to neudělám, komedie Což takhle dát si špenát, kterou jsme měli nachystanou, se realizovat nebude. Řekli jsme se tedy s Milošem Macourkem o dvojnásobný honorář a dostali jsme ho,“ přiblížil s úsměvem režisér.

Komedii Bouřlivé víno uvidíte ve čtvrtek 15. července od 20.00 na Prima MAX.

Sledovat můžete také nejnovější českou komedii z vinařského prostředí 3Bobule v iPrima Videopůjčovně:

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný