5. prosince 2020 06:00
redakce Prima Living

Anna a král: Proč byl velkofim s pracnou výpravou a kostýmy zakázaný v Thajsku?

Film Anna a král získal Oscara za filmovou výpravu, a máte se tak opravdu na co těšit. Nicméně uvidíte také, jak náročné je natáčení v krásné Asii. Za filmařskými strastmi během natáčení velkofilmu nestály zhýčkané hvězdy, ale jen zmíněná obrovská a náročná filmová výprava.

V sobotu od 20:00 na Prima MAX uvidíte jednu velkou dobrodružnou romantiku. Příběh snímku Anna a král se odehrává v asijském Siamu, v exotice, která je na sto honů vzdálená britskému šedivému počasí. Rozdíly mezi Evropou a Asií pochopitelně nespočívají jen v něm, jak se na vlastní kůži přesvědčí Jodie Foster, která se jako ovdovělá učitelka v Británii rozhodne učit malé syny krále v Siamu. Zpočátku však nemá na růžích ustláno. Může za to samozřejmě fakt, že je ženou, ale nepomáhají ani kulturní rozdíly mezi Evropou a Asií.

Extrémní vlhko, horko a nedostatek jídla

Jakékoliv filmové natáčení patří mezi extrémně náročné práce, ale příprava a následná realizace filmu Anna a král předčily veškerá očekávání filmové produkce. Práce v extrémním vlhku a vysoké teploty daly filmařům opravdu zabrat, stejně jako umělecké zpodobnění reálií Siamu. Kromě počasí však filmovou výpravu překvapil i nedostatek jídla pro herce a komparz, které se muselo na filmový plac zdlouhavě dovážet.

Vytváření paláce, který byl ve skutečnosti příliš krásný

Jednou z nejnáročnějších prací pro vedoucí výpravy Lucianu Arrighi bylo vytvoření královského paláce, jehož originál můžete vidět v Bangkoku. Kde byl problém? Skutečný bangkokský palác je tak bohatě zdobený zlatem a drahými kameny, že by na plátnech vypadal jako laciná kulisa. Režisér Andy Tennant a Luciana Arrighi skutečný palác navštívili několikrát a všímali si při tom těch nejmenších podrobností. Přestože palác v 19. století prošel rekonstrukcí, která přidala architektuře bohužel i západní nádech, filmové odborníky zaujal a nechali se jím masivně inspirovat.

Vedoucí filmové výpravy, která získala Oscara, měla následně za úkol na všech vytvořených kulisách navodit dojem exotiky. Náročné zadání jí pomáhalo splnit přesně 1300 lidí, kteří pracovali od rána do večera na největší filmové scéně vůbec!

Vznikly konstrukce zářící zlatem, ale i vkusné zahrady, ve kterých se rychle usídlili ptáci, hmyz a plazi. Filmová výprava se věnovala i detailům na kulisách a konstrukcích. Dvacet místních studentů trávilo dny kladením drobných keramických střípků po palácovém komplexu. Najatí thajští sochaři a malíři věrohodně ztvárnili tradiční sochy. Během výroby soch, ale i kostýmů filmovým pracovníkům asistovali thajští odborní poradci, aby výsledek co nejvíce korespondoval s thajskou kulturou a tradicí.

Tvoření kostýmů pro 23 žen a 42 konkubín

Když Arrighi trávila čas příprav v thajských a čínských knihovnách, musela začít také úzce spolupracovat s návrhářkou kostýmů Jenny Beavan, která dohlížela na oblečení komparzistů i herců. Jen král Mongkuta měl 23 žen, 42 konkubín a 58 dětí. A tak i teoretická příprava návrhářky musela začít právě v knihovnách, kde by mohla načerpat inspiraci a doladit důležité detaily, jež samozřejmě tvoří celek. Ničím jednoduchým pro ni však nebyla ani příprava viktoriánských šatů pro Annu, stejně jako oblečení komparzistů. Kvůli filmu byly vytvořeny tradiční thajské šaty, stylově ovlivněné Indií i Čínou. Aby byl celkový dojem skutečně autentický, všichni komparzisté pocházeli z Barmy, Vietnamu a dalších sousedních zemí.

Zdobené postroje pro slony měly úspěch i u samotných zvířat

Kostýmní návrhářka se vrhla i na vytváření kostýmních postrojů pro devatenáct slonů. Jejich cvičitelé tvrdili, že se sloni ve svých kostýmech předváděli jeden před druhým. Devatenáct slonů je i na filmové poměry obrovské množství, proto je cvičila Rona Brownová, ale pečovalo o ně až 56 cvičitelů s veterinářem.

Zajímavosti o filmu Anna a král:

  • Skutečný Král Mongkut byl ochrnutý na půlku obličeje. Tento fakt byl ve filmu prý úmyslně opomenut.
  • Ve francouzské verzi na DVD se Jodie Foster dabovala sama.
  • Herečka Jodie Foster za roli dostala zaplaceno 15 milionů dolarů.
  • Roli Anny měla původně hrát Kate Winslet.
  • Film se měl původně natáčet v Thajsku, ale historické nesrovnalosti ve scénáři byly proti srsti thajské vládě a povolení k natáčení v Thajsku producentům nedala. Nakonec byl film v Thajsku zakázán úplně, ani nemohl být nasazen do kin, protože se v něm objevují historické nesrovnalosti o Králi ze Siamu.
  • Film vychází ze skutečných událostí a z deníků Anny Leonowens, která v druhé polovině 19. století učila děti krále Mongkuta.

Režie: Andy Tennant Scénář:Steve Meerson, Peter Krikes Kamera:Caleb Deschanel Hudba:George Fenton, Robert Kraft Hrají:Jodie Foster, Yun-fat Chow, Bai Ling, Tom Felton, Yu Beng Lim, Geoffrey Palmer, Kenneth Tsang, Randall Duk Kim, Teoh Kah Yong, Afdlin Shauki, Fariza Azlina, Ruby Cheuk-Ling Wong

Romantický film Anna a král uvidíte v sobotu od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný