2. července 2018 13:10
redakce Prima Living

Akční komedie Air America s Melem Gibsonem a Robertem Downeym

Role v Iron Manovi přinesly Robertu Downeymu jr. pohádkové bohatství. V dobách, kdy ještě nebyl tak bohatý, si zahrál v akční komedií Air America (1990) spolu s Melem Gibsonem. Air America se veze na podobné vlně humoru jako film Good Morning America nebo MASH..

Tak trochu blázniví piloti Mel Gibson a Robert Downey jr. se společně s dost podivnou bandou pilotů vznášejí na křídlech letecké společnosti Air America vlastněné CIA.

Mají jediný úkol – dopravit ve válečné jihovýchodní Asii cokoli kamkoli a kdykoli.

Děj filmu se odehrává v Laosu v roce 1969, kdy zuřila válka v sousedním Vietnamu. Tajná soukromá aerolinka Air America přepravuje do Laosu vojáky, zbraně, jídlo pro místní, ale i zvířata, léky a kdovíco ještě. Pilot Billy Covington (Robert Downey jr.) dostal doma v Americe padáka kvůli pracovní nekázni. Přišel o leteckou licenci, a tak se nechá naverbovat do Air America. Ocitá se v partě podivínů a šílených pilotů, jimž šéfuje podobně nekonvenční Gen Ryack (Mel Gibson).

Billy si navíc musí zvyknout na útoky místních povstalců, kteří přítomnost Američanů v celé oblasti nenesou příliš přátelsky a občas některé z letadel společnosti sestřelí. Další zádrhel je, že nadřízení obou pilotů jsou zřejmě zapojeni do místního obchodu s drogami.

[[nid:1918477]]

Dobrodružnou akční komedii Air America s úžasnými kaskadérskými kousky si nenechte ujít v úterý ve 20.0 na Prima MAX!

Pár drbů za zákulisí:

  • Mezi hlavními postavami dvou pilotů funguje neskutečná chemie, užijte si sérii skvělých hlášek a vtipů. Robert Downey jr. o roli po boku Mela Gibsona hodně stál. Naštěstí pro něj dva favorité tuto roli odmítli. Tom Cruise to hrát nechtěl a Kevin Costner byl příliš „drahý“.
  • Honorář Mela Gibsona se vyšplhal na téměř čtvrtinu rozpočtu celého filmu. Gibson byl v té době už zářící hvězda, měl za sebou dva díly super hitu Smrtonosná zbraň. Mohl si klidně říct 7 milionů dolarů za film.
  • Robert Downey jr. dělal řadu svých kaskadérských scén sám. Například i tu, kdy visí na laně z letící helikoptéry, na pozadí je buddhistický chrám. Bylo to proto, že režisér Roger Spottiswoode odmítl natáčet na klíčovací pozadí anebo použít zadní projekci.
  • Natáčelo se v Thajsku a Mel Gibson se tu doslova cpal místními specialitami. Robert Downey jr. rád vtipkuje, že Mel ochutnal opravdu všechno včetně masa z čerstvě zabitého hada.
  • Štábu se lepila smůla na paty. Během natáčení zažili řádění tajfunu a dvě zemětřesení. Film měl být první válečnou komedií, nakonec ale Air Ameriku předběhl o tři roky film Good Morning, Vietnam (1987).
  • Letecká společnost Air America skutečně existovala. Byla provozována od konce 2. světové války do roku 1975, kdy skončily americké válečné operace v jihovýchodní Asii.

Režie: Roger Spottiswoode Předloha: Christopher Robbins (kniha) Scénář: John Eskow, Richard Rush Kamera: Roger Deakins Hudba: Charles Gross Hrají: Mel Gibson, Robert Downey Jr., Nancy Travis, Ken Jenkins, David Marshall Grant, Lane Smith, Art LaFleur, Marshall Bell, David Bowe, Burt Kwouk, Tim Thomerson, Ernie Lively Rok uvedení: 1990

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný