16. září 2013 09:00

Pět nejlepších fotbalistů všech dob

Liga mistrů začíná! Zavzpomínejme na pětici nejlepších hráčů fotbalu v historii. Kdopak se asi umístí jako mistr nejmistrovatější?

Zelená je tráva a fotbal to je hra – už od roku 1868.

Za celou tuhle historickou štreku vyplodil nejsledovanější sport světa (vedle války a sexu) řadu kultovních persón.

Vedle současných nejlepších fotbalistů, jako je Messi nebo Ronaldo, by však byla škoda zapomenout na legendy minulosti.

Přinášíme proti patero z těch, kterým sice už odzvonilo, za svých časů však platili za krále hřiště.

5) Franz Beckenbauer

Poslední rok druhé světové války dal světu "císaře Franze", legendárního fotbalistu Bayernu Mnichov, dvojnásobného držitele Zlatého míře (v letech 1972 a 1976) a pozdějšího trenéra a manažera.

Beckenbauer začíná v Bayernu ještě v době, kdy se klub nepyšnil nejlepší pověstí – právě jeho elegantní, promyšlená a mírně arogantní hra však Bayernu dala jeho pozdější slávu.

Později několik let působil i v americkém týmu New York Cosmos, avšak od 80. let se Beckenbauer stal trenérem národního týmu a právě pro jeho zdejší působení je vnímán nejen jako legenda na hřišti, ale i mimo něj.

Kromě krátké účasti v olympijské komisi také vedl tým sjednoceného Německa a hned první rok s ním zvítězil na mistrovství světa!

4) Zinedine Zidane

Bublající kotlík hněvu – tak se proslavil Francouz alžírského původu Zidane (celým jménem Zinedine Ismail Yazid Zidane) v posledních letech své kariéry za úder italského hráče Materazziho hlavou do hrudi.

Zidanova hra se sice nevyznačuje tak velkým počtem gólů, jeho vedení situace na hřišti mu však získalo trojici Zlatých míčů a třikrát se rovněž dostal do nominací. S časem zrál jako víno – za pět let svého působení v Realu Madrid si na 155 zápasů připsal 37 gólů – oproti počátku své kariéry, kdy za 61 zápasů v AS Cannes zaskóroval jen šestkrát.

3) Johan Cruijff

Z Nizozemí pochází dnes šestašedesátiletý hráč i trenér Johan Cruijff. I jemu bylo vlastní nejen precizní technické provedení a vynikající zrychlení, ale i dokonalé rozebrání obrany soupeře. Jeho nečekané přihrávky se staly legendárními. Do přehledu nejlepších fotbalistů všech dob se zapisuje navzdory tomu, že nevyhrál žádný turnaj se svým národním mužstvem.

Mimo ocenění Zlatým míčem se na jednu sezonu dostal do Los Angeles Aztecs a později do Washingtonu a Ajaxu. Ten spolu s Barcelonou později vedl – Ajax ostatně sám dovedl k sukcesu na Poháru vítězů v roce 1987, Barcelonu pak ke čtyřem ligovým titulům.

2) Diego Maradona

Argentinská legenda Maradona je sympatická už jen svými kdysi nuznými poměry – vyrůstal totiž v chudinských oblastech Buenos Aires. Jeho raketová kariéra začala v týmu Argentinos Juniors už v patnácti letech a rychle směřovala do až do Barcelony.

Navzdory malé výšce se proslavil perfektní hrou s míčem, rychlou akcelerací a častou výměnou levé a pravé nohy, ale i historickým "gólem rukou". Svět vysokých zisků si však vybral svou daň na jeho pozdější slávě, kdy si Maradona vypěstoval závislost na kokainu.

1) Edison Arantes... alias Pelé

Ačkoliv Pelého schopnosti nedostaly zabrat ve vyšší lize, dodnes platí za nejslavnějšího fotbalistu hned několika generací. Už jeho otec měl zelený pažit v merku, patřil mezi nejlépe hlavičkující hráče své éry, a Pelé si tak krom přivydělávání čištěním bot užil fotbalové drezury už od mlada.

Sotva 18 let po narození vytvořil Pelé rekord v počtu vstřelených branek za sezonu, brzy se dle brazilské vlády stal "součástí národního bohatství" a v roce 1967 dokonce zastavil válku – když hrál exhibiční zápas v nigerijském Lagosu, obě znesvářené strany občanské války na 48 hodin zastavily boje.

V letech po konci své kariéry Pelé získal Mezinárodní cenu míru, spolupracoval i se Spojenými národy prostřednictvím organizace UNICEF.

Takže až zase budete sledovat Ligu mistrů, dobře se dívejte – možná budete pozorovat raná léta některé příští světové legendy.

Edison Arantes... alias Pelé. Foto: allfootballers.com

(lol)

Ondra Těšínský

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný