9. února 2015 12:29

Zábavná camea v Hvězdné bráně: Všimli jste si všech tří?

Namísto herců hledají fanoušci Hvězdné brány podivné předměty.

Ve filmovém žargonu označují camea epizodní, doslova několikasekundový výskyt známého, divákům však dopředu neoznámeného herce. Je to jakési pomrknutí vstříc jádru fanoušků, sofistikovaný vtípek a zároveň pocta někomu jinému z branže. Ne vždy ale musí být v téhle roli nutně člověk - skrze opakující se gagy a camea ve skutečnosti třeba v Hvězdné bráně figurovalo hned několik neživých předmětů. Všimli jste si jejich výskytu i vy?

1) Modré želé

Postavy Hvězdné brány sice obvykle netráví dlouhé scény v jídelně, pokud však už na potravinovou momentku dojde, je slušná šance, že do sebe bude někdo tlačit pokrm z modrého želé. Původní gag z Hvězdné brány si později našel cestu i na Atlantidu.

Důvod výskytu zrovna této potravy je doslova směšně prostý - želé prostě svým rosolovitým pohybem každé scéně dodává na komice. Ostatně zkuste si představit nejslavnější filmové večeře, třeba ty od Hannibala Lectera nebo z Kmotra, kdyby v nich všechny postavy jedly želatinu...

2) Obří francouzák

Co nejlépe padne k precizní práci s ufounským kruhem vytvářejícím červí díru? Samozřejmě gigantický ocelový francouzský klíč!

Tento gag a cameo, mnohdy viděné v pozadí, je známkou epizod režírovaných Martinem Woodem. Enormní francouzák obvykle v pazourách drží hlavní kaskadér Dan Shea, v seriálu známý také jako seržant Siler, občas se o něm však v pozadí zaníceně baví s jinými komparzisty.

3) Ananas

Asi nejslavnějším cameo gagem je ale několikanásobný výskyt ananasu. Platí to, i když se nakonec ovoce vyskytlo jenom v několika málo dílech, povětšinou v 6. řadě. Podobně jako francouzák konotuje Martina Wooda, ananas je podpisem režiséra Willa Waringa.

Ikonické ovoce tak lze zahlédnout v misce v epizodě uvádějící seriál Wormhole X-Treme i v obýváku v díle Avenger 2.0, kde Felger omylem shodí celou síť bran. Celý gag se datuje na počátek Waringovy režijní dráhy, kdy údajně při přípravných záběrech pro automobilovou honičku položil na zadní okno auta ananas a pak ho zapomněl sundat, takže ovoce skončilo i ve finální verzi střihu.

A co vy, všimli jste si někdy ve Hvězdné bráně něčeho nestandardního? Ať už jde o gag nebo zapomenutý, nevyhozený obal od Snickersky, lokace Hvězdné brány rozhodně nabízejí řadu předmětů k nekonečnému šmejdění. Hleda je můžete od pondělí do pátku v 17.55 na Prima COOL!

(lol)

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný