23. března 2017 16:26

6 dílů Hvězdné brány, které prostě musíte vidět

Které okamžiky definovaly SG-1?

Hvězdná brána je stálicí seriálové sci-fi už 20 let – právě tolik let oslaví seriál od své první epizody letos v červenci. Několikrát se v tohle seroši měnil styl i hlavní postavy, co je tedy "ta pravá" Hvězdná brána? Napoví vám výčet těch nejvýznamnějších dílů!

6) V sevření hada

Kdysi dávno v první řadě byla Hvězdná brána doprovázena nití neustálého ohrožení Země. Lidé ještě neměli k dispozici flotily kosmoletů a krutopřísné mimozemské zbraně. Konec sezony, při níž na Zemi zaútočila dvojice Apophisových lodí, proto platí za esenciální klasiku – máme tu čest s mnoha chvílemi napínavého plížení i kreativního řešení problému, jak emzáky zastavit.

5) Černá díra

Mít ve sklepě portál, díky němuž můžete na výlet přes půl galaxie vyrazit v županu a papučích (teoreticky), znamená čelit i celé řadě paradoxů. Co když na obou stranách brány čas plyne jinak – třeba proto, že na druhém konci právě vznikla černá díra? Právě tenhle oříšek řeší kultovní stand-alone epizoda Černá díra.

4) 1969

Komediální aspekt Hvězdné brány je jedním z prvků, které tento seriál odlišují od řady jiných konkurentů. Nepřekvapí proto, že je dalším vybraným dílem ten, při němž je SG-1 teleportována do roku 1969, v němž se o sebe musí postarat, trousíc kolem sebe spoustu popkulturních narážek na filmy, které ještě nevyšly...

3) Děti bohů

Úplně první díl Děti bohů sám o sobě platí za parádní velkofilm, navazující přímo na původní Emmerichův film. Vedle kruté akce a oslího můstku na celý zbylý seriál (skrze zjištění, že je bran celá kopa) tu zaujme i přítomnost nahoty a krve, kterým se pozdější zbytek seriálu vyhýbá jako čert kříži.

2) Projekt Pegasus

Famózním vynálezem Hvězdné brány je zdejší neustálé posouvání příběhu vstříc okamžiku, kdy je SG-1 na úrovni Star Treku. Ruku v ruce s tím jdou i díly, v nichž se story kříží s paralelně běžící Stargate Atlantis. Projekt Pegasus, v němž SG-1 na 45 minut zavítá do galaxie Pegasus a čelí tu Wraithům (a konečně poznává bájné ztracené město Antiků), je proto fanoušky právem milován.

1) Ztracené město

Ztracené město není jenom klíčovým kusem kánonu, ale rovněž bodem, k němuž Hvězdná brána prvních sedm let své existence po celou dobu směřuje. K Zemi si tu vyrazí obrovská invazní flotila, SG-1 má však už v záloze udělátka objevovaná v předešlých sezonách, díky nimž může útok odrazit. V původním vysílání se navíc skoro zdá, že tu došlo i na profláknutí hvězdné brány na veřejnost. Ačkoliv to pozdější epizody už popřely, kdo zažil první vydání v roce 2004, ten nemůže nezamáčknout slzu!

Hvězdná brána se na Prima COOL otevírá každý všední den v 16.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný