21. června 2021 12:00

Kniha českej rap poprvé zmapuje historii i žhavou současnost nejoblíbenějšího hudebního žánru

Jaké jsou příběhy rapperů před lety a dnes a kam až došla za třicet let celá scéna? To a ještě víc řeší první kniha, která by neměla chybět žádnému fanouškovi.

Rap přesahuje hranice hudebního žánru, je svébytnou kulturou, životním stylem. V České republice se začal rozvíjet před třiceti lety a teď se konečně dočká první publikace, která mapuje jeho vývoj od počátků až po současnost. Kde a jak se zrodil český rap? Kniha českej rap potěší nejen pravověrné fanoušky rapu, ale všechny, které zajímá geneze mimořádně vlivného, spontánně zrozeného fenoménu.

Kniha českej rap vychází na podzim roku 2021 a přinese exkluzivní obrazový materiál a rozhovory s hudebníky, nejvýraznějšími jmény jednotlivých dekád. Jsou mezi nimi třeba Orion, čerstvý vítěz ceny Anděl Yzomandias, Paulie Garand, Nik Tendo, Rest, Vladimir 518, Hugo Toxxx, James Cole, Marpo, Renne Dang, Hasan, Dj Wich, Bass (Chaozz) a spousta dalších.

V rozhovorech známí rappeři vzpomínají na své začátky, milníky kariéry i na situace, které často zůstaly ukryté i před nejvěrnějšími fanoušky. Archivní materiály doplní nově pořízené fotografie. A navíc – kniha bude originálním způsobem interaktivní, aniž by interaktivní prvky narušovaly samotnou četbu.

Start unikátního projektu je možné do konce měsíce podpořit v crowdfundingové kampani na platformě Donio.cz. Cílem je vybrat peníze potřebné nejen na výrobu knihy, ale také na rozhovory, focení a celkovou postprodukci. Tak aby českej rap byl skutečně ve všech ohledech reprezentativním kouskem.

Za knihou českej rap stojí Ladislav Poeta Zeman neboli DJ Poeta s týmem spolupracovníků. „Českej rap vnímám někdy od roku 1997, od té doby sleduji, jak tahle neskutečně zajímavá kultura roste a vybarvuje se. Dneska tu máme tolik rapperů a skupin se svým originálním zvukem, že si každý může vybrat svůj šálek. Na českej rap jsem pyšný. Zároveň cítím, že širší veřejnost stále moc nechápe a nepřijímá, že se v hudbě nemusí jen zpívat a mluvit o lásce. Snad to kniha českej rap pomůže změnit,“ věří DJ Poeta, dlouholetý moderátor pražského hip hop rádia Spin 96.2 FM, zkušený hudební novinář a blogger.

Sbírka českej rap FB českej rap Instagram českej rap Web českej rap

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný