24. ledna 2019 11:58

Hry už zase rozdrtily filmy. Kolik loni utržily a která konzole porazila PlayStation?

Hollywood bledne závistí před herními studii.

Máme tady celková čísla z amerických prodejů videoher a tržeb filmů za minulý rok, která ukazují nezpochybnitelný trend. Ve hrách se točí daleko více peněz než ve filmech, přičemž jen ty opravdu největší áčkové hry mají podobné výrobní náklady jako hollywoodské velkoprodukce.

Součet amerických tržeb z videoher se za minulý rok vyšplhal na 43,4 miliard dolarů, což je 18 procent nárůst oproti roku předchozímu – nejvíce je poháněly megahity Red Dead Redemption 2 (americká prodejní jednička), Call of Duty: Black Ops 4, Marvel's Spider-Man, God of War a Super Smash Bros. Ultimate.

Tržby z amerických kin byly taky rekordní; a to 11,9 miliardy dolarů. Pro srovnání ještě uvádíme tržby hudebního průmyslu podle RIAA, které jsou jen za polovinu roku 2018 a činí 4,6 miliardy dolarů, z čehož je však dost patrné, že maximálně vyrovnají ty filmové.

Zajímavá jsou také čísla o prodeji herního hardwaru. Nejprodávanější americkou konzolí je totiž Nintendo Switch s 8,7 miliony prodaných kusů, což z ní dělá nejrychleji prodávanou konzoli této generace. Překonala sice dlouhodobého lídra PlayStation 4, ale ten si stále drží celkové dominantní postavení, hlavně díky obratu z prodeje her a velkého množství exkluzivit, z nichž hned dvě se propracovaly do desítky nejprodávanějších – Marvel's Spider-Man a God of War.

Utrácíte za hry více peněz než za filmy?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný