8. prosince 2020 10:37

Google Stadia oficiálně v Česku! Jak hrát zdarma a jak spustit Cyberpunk 2077?

Herní streamovací služba od internetového giganta už je oficiálně v Česku.

Google Stadia je konečně dostupná v Česku i na Slovensku. Obě se země se tak zařadily do seznamu 22 států, kde lze Stadii aktuálně používat. Služba umožňuje hrát nejnovější hry na takřka jakékoli obrazovce bez nutnosti vlastnit počítač či konzoli. Nutností je však kvalitní internetové připojení.

Za kolik?

Základní tarif je zdarma a stačí k němu být přihlášený na účet Google. Nejvyšší rozlišení obrazu je však 1080p s 30fps a stereo zvukem. Placený tarif za 256 Kč měsíčně pak nabízí 4K, HDR v 60fps i s prostorovým zvukem, katalogem her zdarma i slevami na ty nejnovější.

Aktuálně je vyšší tarif Stadia Pro k dispozici k měsíčnímu vyzkoušení zdarma i s možností hrát hry z knihovny her zdarma – například oba nové díly Hitmana, Dead by Daylight nebo Everspace. Tento víkend lze navíc zdarma vyzkoušet i The Elder Scroll Online.

Na čem lze hrát?

Služba funguje na libovolném počítači s prohlížečem Chrome 77+ nebo prostřednictvím mobilní aplikace na Androidu 10 a vyšším – seznam podporovaných telefonů najdete ZDE. Na zařízeních iOS se objeví brzy skrze webovou verzi.

Pokud chcete hrát na televizi, musíte mít Chromecast Ultra nebo televizi se systémem Android TV a taky speciální ovladač Stadia Controller, který se však zatím oficiálně v Česku neprodává.

Jaký mít internet?

Pro hraní v základní kvalitě se doporučuje rychlost stahování alespoň 10 Mb/S, pro maximální pak 35 Mb/s. Pokud byste chtěli hrát přes mobil, tak v rozlišení 1080p při 30fps spolkne průměrně 12,6 GB za hodinu.

Důležitá je však kvalita a stabilita připojení. Ideální je tak připojení počítače kabelem nebo skrze rychlou a spolehlivou Wi-Fi v 5GHz pásmu. Kvůli zajištění co nejnižší latence nelze videostream přednačíst neboli bufferovat, takže se i tak může občas stát, že se obraz zasekne nebo rozsype v důsledku kolísání toku dat.

Google však slibuje kvalitní pokrytí výkonnými edge servery, které by měly zajistit co nejnížší latenci, aby se daly hrát i rychlé akční hry. První slovenský test na různých zařízeních můžete sledovat ZDE.

Co se týče herních ovladačů, tak kromě počítačové myši a klávesnice jsou podporovány i všechny rozšířené controllery, včetně těch pro Xbox a PlayStation, a to i v bezdrátovém spojení s mobilem. Kompletní seznam najdete ZDE.

Co je v nabídce her?

Všechny hry na Stadii je nutné si koupit nově a samostatně, pokud je samotná Stadia nemá v nabídce zdarma. Nefunguje tak žádné přenesení her nebo využití vlastní knihovny už zakoupených titulů, jako to nabízí konkurenční Microsoft xCloud, GeForce Now nebo PlayStation Now.

Momentálně je v nabídce asi stovka her včetně nových pecek jako Cyberpunk 2077 (dostupný až v čase vydání), Immortals Fenyx Rising, Assassin's Creed: Valhalla, Doom Eternal, Baldur's Gate 3 nebo třeba Red Dead Redemption 2. Kompletní seznam najdete ZDE.

Vyzkoušíte Stadii a zkusili jste už nějakou konkurenční herní streamovací službu?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný