7. června 2019 11:01

Google představil podrobnosti streamovaného hraní Stadia. Kdy a za kolik se dočkáme?

Herní revoluce startuje už v listopadu. Jak bude vypadat?

Google konečně představil všechny hlavní podrobnosti ohledně svého cloudového hraní Stadia. Bude stát 10 dolarů/euro měsíčně a startuje v listopadu. Česko však dle očekávání nepatří mezi první vlnu čtrnácti zemí. Co přesně nabídne?

Předplatné Stadia Pro umožní hrát hry až v kvalitě 4K a 60fps s HDR a podporou 5.1 zvuku. K tomu budete potřebovat připojení se stabilní rychlostí kolem 35mbps. Ve fullHD si zahrajete už na 20Mbps a na 720p by mělo stačit 10Mbps. V předplatném nebude žádný balík her zdarma, v době spuštění půjde jen o Destiny 2 a další budou přibývat pomalu ve stylu služeb jako PlayStation Plus. V podstatě všechny tituly bude třeba dokupovat; v rámci předplatného však za výhodné ceny.

Pro hraní na počítači bude stačit prohlížeč Chrome, to samé má platit i v mobilu, ale tam slibuje Google plnou funkčnost zatím pouze se speciální Stadia aplikací, která bude v začátku k dispozici jen pro telefony Google Pixel.

Pro hraní na televizi bude nutné koupit streamovací krabičku Chromecast Ultra a speciální Stadia ovladač, který vyjde samostatně na 70 dolarů a bude skrze wi-fi odesílat a přijímat data přímo z cloudových center Googlu. Bude ve třech barevných variantách – bílá, černá a wasabi (mentolová).

Ovladač se může hodit i při hraní skrze obrazovku mobilu nebo na počítači, kde se však obejdete i s myší a klávesnicí nebo jinými kompatibilními ovladači. K dispozici bude i balíček Founders Edition, obsahující Chromecast Ultra, Stadia ovladač v limitované verzi a tříměsíční předplatné pro sebe a taky pro kamaráda za 130 dolarů.

Nabídka her vypadá slibně. V rámci prezentace byl představen třetí díl kultovního RPG Baldur's Gate. Smlouvu má Google s většinou velkých vydavatelů. Namátkou je to Bethesda (Doom Eternal, Rage 2, Wolfenstein: Youngblood, The Elder Scrolls Online), Codemasters (zatím GRID), Deep Silver (Metro Exodus), Ubisoft (všechny jeho velké značky), Square Enix (prakticky celá nabídka), ale třeba i EA a Rockstar Games, kde však konkrétní tituly zatím nejsou známé.

V příštím roce Stadia chystá otevřít svoji nabídku zdarma bez nutnosti předplatného. Ta bude limitována na streamování ve fullHD a nebude v ní žádný volný titul či výhody. Prostě si koupíte vámi vybranou hru a budete ji hrát bez nutnosti instalace z jakékoli obrazovky – televize, mobilu, počítače či tabletu.

Více podrobností se budeme dozvídat taky během přehlídky E3.

Co říkáte na Google Stadia? Přesvědčila vás, že nahradí herní PC či konzole?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný