17. srpna 2020 11:02

Fortnite je ve válce s Applem a Googlem. Hra byla stažena z jejich obchodů, chystá se žaloba

Tvůrci populární hry už nechtějí platit poplatky z každé mikrotransakce a připravili žalobu proti monopolnímu chování Applu a Googlu.

Apple i Google odstranily hru Fortnite ze svých obchodů s aplikacemi App Store a Google Play. Důvodem je porušování pravidel obou služeb, protože vývojáři hry ze společnosti Epic Games umožnili hráčům, aby platili mikrotransakce při hraní přímo na jejich účet a obešly tak systém, v němž si Apple a Google berou z každé utracené částky 30% poplatek.

Vývojáři měli připravenou reakci a na Apple i Google podali žalobu za monopolní chování a rozjeli i rozsáhlou mediální kampaň #FreeFortnite. Spustili ji videem, které otevřeně paroduje legendární Apple reklamu s revolučním motivem knihy 1984, kterou firma tehdy spustila prodej počítačů Macintosh. V novém podání jde o boj proti diktátu výpalného.

Epic Games v žalobě označuje Apple za „monstrózní stvoření, jež usiluje o kontrolu trhu, blokuje hospodářskou soutěž a potlačuje inovace“. Podobným způsobem tvrdí, že Google zneužívá své velikosti, aby potlačoval své konkurenty, což ve výsledku poškozuje jeho uživatele i zákazníky.

Apple v tiskovém prohlášení zareagoval: „Epic měl své aplikace v našem App Store po celou dekádu a využíval výhod našeho ekosystému – včetně našich nástrojů, testování i distribuce, kterou jsme mu poskytli. Souhlasil s našimi podmínkami a postavil na nich svůj uspěšný byznys... Skutečnost, že ho teď jeho obchodní zájmy dovedly k vyjednání speciálních podmínek, nic nemění na faktu, že rovné podmínky pro všechny vývojáře dělají náš obchod bezpečný pro všechny uživatele.

Bude to však právě Apple, kdo bude mít u soudu horší pozici, jelikož na jeho zařízení nelze instalovat aplikace jiným způsobem než právě přes jeho App Store, kde si firma může neomezeně nastavovat podmínky i diktovat výši poplatků – tedy, když nemluvíme o pirátských způsobech instalace formou tzv. jailbreaku zařízení. Oproti tomu Android umožňuje instalovat i aplikace z jiných zdrojů.

Půjde dál hrát mobilní Fortnite?

Fortnite pro Android bude stále k dispozici přímo skrze aplikaci Epic Games App nebo třeba z Galaxy Store od Samsungu. Momentálně lze hrát Fortnite i na iPhonech či iPadech, ale nebudou už k dispozici aktualizace. Jelikož nová sezona hry má odstartovat 27. srpna, tak po tomto datu už hra na zařízeních Apple nepoběží. Hráči na dalších platformách jako PlayStation, Xbox, Switch nebo PC mohou zůstat v klidu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný