6. února 2020 16:53

FIFA by konečně měla dostat českou ligu

Česká liga je blízko dohodě s nejpopulárnější fotbalovou videohrou.

FIFa už dlouhá léta nenabízí možnost zahrát si nejvyšší českou fotbalovou soutěž. Naposledy byla její součástí v ročníku 2011 a od té doby se v ní objevují jen jednotlivé týmy hrající evropské poháry – v aktuální FIFA 20 to jsou Sparta, Slavia a Plzeň.

Ligová fotbalová asociace (LFA) se snaží přesvědčit výrobce hry Electronic Arts (EA) o hodnotě české ligy. "Už několik let jednáme na různých úrovních s vedením EA. Teď jsme v jednáních zařazení nejblíž, co pamatuju," dodal ředitel komunikace LFA Štěpán Hanuš pro magazín Aktuálně.

Dlouhou dobu si vedení českého fotbalu dostatečně neuvědomovalo, jaké zařazení ligy do hry přináší výhody – je důležité z obchodního hlediska, ale i pro její prestiž a image. Prostřednictvím hry by se loga českých sponzorů zobrazovala globální hráčské komunitě. Aktuální ročník si koupilo přes 20 milionů hráčů.

"Jde i o vliv na cenu a povědomí o českých hráčích u fotbalové veřejnosti po celém světě. Tyto přínosy jsou těžko měřitelné, ale podle příkladů z jiných evropských soutěží věříme, že to Fortuna:ligu posune na zcela jinou úroveň," vysvětlil Hanuš.

Velkou inspirací je Rumunsko, jehož liga je součástí hry. V případě Rumunska jde o dvojnásobně větší trh, i když s menší kupní silou. Pro EA Sports je totiž nejpodstatnější, jak přidání ligy ovlivní prodejnost hry v dané zemi.

A kdy bychom si tedy české ligy na virtuálních trávnících mohli dočkat? "Můžeme se bavit, že by se česká liga zařadila do edice FIFA 22. Stále to je ale závislé na velkém množství aspektů," uzavřel Hanuš.

Česká liga se momentálně ve fotbalových hrách vyskytuje pouze coby uživatelská modifikace, která vyžaduje náročnější instalaci a taky neobsahuje přidanou hodnotu jako jména týmů či hráčů coby součást komentáře utkání, autentické tváře fotbalistů či podobu stadionů. Je však jasné, že i oficiální liga by se nedočkala v tomto směru takové péče jako přední evropské soutěže v čele s Premier League.

Hráli byste českou ligu ve hře FIFA?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný