4. prosince 2015 11:00

Od Forresta Gumpa k Velké rybě: 7 filmových klasik, které vám zaručeně zvednou náladu

Forrest Gump - upoutávka

Inspirativní snímky bez bázně a hany.

Živod je jako bonboniéra – ty nejlepší kousky si chcete připomínat zas a znovu, dokud nejste brutálně přeslazení! Zvláště na podzim, kdy chmury kalí nebe nad hlavou i myšlenky v hlavě, jistě přijde vhod optimismus kultovního Forresta Gumpa, kterého vysílá Prima MAX v pondělí ve 20.15. Pokud by vám však nakažlivý elán jednoho z nejlepších filmů všech dob nestačil, po jeho boku si následně můžete dopřát i několik dalších konkurentů. V době, kdy svět filmu patří drsárnám nejvyššího kalibru, je totiž schopnost natočit milý snímek, který umí zvednout náladu, vskutku nedoceněným řemeslem.

Forrest Gump

Když už jsme nakousli tuhle pochutinu, tak ji taky sežvýkáme. Ačkoliv měl Forrest Gump premiéru před víc jak dvaceti lety, stále je považován za jeden z nejlepších filmů všech dob (který zároveň neuspává méně náročné diváky). Kombinace ultranaivního protagonisty, který je dítětem, i když zrovna bojuje ve Vietnamu, s leporelem historie 20. století zkrátka funguje na diváky po celém světě.

Good Bye, Lenin

Zato Good Bye, Lenin je daleko regionálnější záležitost, která nejvíce zasáhne diváky bývalého východního bloku. I on však čerpá sílu z nostlagie po starých časech, tentokrát očima syna a jeho mámy, kteří prožili pád železné opony z roku 1989. Rozdíl však je, že máma, zatvrzelá komunistka, revoluci prospala v kómatu. Jakékoliv rozrušení z konce starých pořádků by ji mohlo zabít, syn s tváří Daniela Brühla proto začne vytvářet čím dál komplexnější divadlo, že je vše při starém. A výsledná podívaná je díky tomu jak legrační, tak i smutná zároveň.

Milionář z chatrče

Obrovský hit z roku 2008 dnes leží tak trochu ladem, po masivní kampani vrcholící oscarovou sezonou totiž řadě diváků došlo, že se tu s náhodou i šťastným koncem nakládá přece jenom trochu sacharinově. Navzdory lehkému vystřízlivění (podobně jako v případ Benjamina Buttona) se však nic nemění na skutečnosti, že je Milionář z chatrče povzbudivou a řemeslně výjimečně kvalitní volbou pro každého, na koho jdou podzimní chmury.

Velká ryba

Když se řekne Tim Burton, většina diváků si vybaví klasiky, jako je Střihoruký Edward, či naopak jeho poslední zářezy jako Sweney Todd. Mezi nimi však stál i jiný snímek, který podobně jako Forrest Gump vypráví příběh jednoho muže. Rozdílem je, že zdejší hrdina s tváří Ewana McGregora není prosťáček, ale naopak si své příběhy barvitě dokresluje. Výsledkem je ujeté putování po zápletkách, které jsou až příliš dobré – zatímco v klubu anonymních lhářů by to však Ewanovi asi neprošlo, ve filmovém provedení je Velká ryba osvobozujícím, optimistickým prožitkem.

Malá miss Sunshine

Je pravda, že si dodnes nejsme úplně jistí, je-li Malá miss Sunshine vlastně povzbudivá. Film o banálním rodinném road tripu v rozbitém autě, během něhož navíc jeden člen zemře, však navzdory veškeré vyvolané depce působí sladkobolně jako sám život. Je jen málo filmů o problematických rodinách, které dovedou působit autenticky a zároveň nevyvolávají sebevražedné tendence. Little Miss Sunshine však mezi takové filmy rozhodně patří.

Amélie z Montmartru

Romance divné holky a jejího naivního nápadníka? Za jiných okolností by Amélie z Montmartru byla hororem. Díky svérázné, optimismem prolezlé režii Jean-Pierre Jeuneta však vznikl nekonečně roztomilý snímek, a vůbec přitom nevadí, že Jeunet před ním natočil hororově kanibalistické Delikatesy či čtvrtého Vetřelce. Tahle pocta výstřednosti se za svou extraórdinernost nejenže nestydí, ale dává ji stylově na odiv!

Na Hromnice o den více

Jaké by to bylo prožívat stejný den stále dokola? Někdy smutné, někdy děsivé, někdy poučné, ale rozhodně nikoliv rutinní. Romantická komedie Na Hromnice o den více z roku 1993 svou sci-fi zápletku pojala notně po svém jako příběh o vykoupení jednoho sarkastického bastarda, jenže málokdy působí příběh o zkrocení zlého muže tak autenticky, jako když proměna tohoto probíhá během 10 tisíc let. Takový údaj prožitých dnů totiž zazněl v původním scénáři filmu!

Forrest Gump začíná v pondělí ve 20.15 na Prima MAX!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný