9. srpna 2021 00:04

Seřadili jsme filmy s X-Meny od nejlepšího po nejhorší

Jaký je váš mutantí favorit?

V neděli večer na COOL dorazí jedna z nejlepších komiksovek, X-Men: První třída. Kříženec bondovky a superhrdinského filmu je díky svému zasazení do 60. let otvírákem do světa X-Menů, zároveň přitom jde o jeden z nejlepších filmů této série obecně. Ukázalo to naše seřazení dvanácti dílů této ságy od nejhoršího po nejlepší.

12) X-Men: Dark Phoenix (2019)

Bolestivá rozlučka s x-menovskou ságou samozřejmě musela skončit na posledním místě. Druhá adaptace ságy s Jean Grey je ještě horší než ta první (X-Men 3) a nikdo například nepochopil, co v ní proboha dělá Jessica Chastain. Už aby tu byl marvelácký reboot!

11) X-Men Origins: Wolverine (2009)

Měl to být zakládající díl nové série spin-off filmů, nakonec však Wolverine platil za nemastnou neslanou blbinu, která svět nejvíc pobavila uniklou pracovní verzí filmu s rozdělanými triky.

10) X-Men: Apokalypsa (2016)

Skoro na chvostu seznamu skočila i epická Apokalypsa, jíž vyvrcholila „prequelová“ trilogie započatá právě První třídou. Průměrně napsaný film sice čas od času ukáže fajn scénu, ve výsledku je však až příliš roztáhlou fanfiction s mizerným finále.

09) X-Men: Poslední vzdor (2006)

Třetí díly to mají v rámci x-menovské série obecně notně těžké – neslavně totiž dopadl i Poslední vzdor, oficiálně třetí díl série. Nejen trapná domnělá smrt Profesora X, ale i antiklimatické finále nakonec sérii skoro nadobro pohřbily. Ještě že přišly prequely...

08) Wolverine (2013)

Druhý Wolverinův pokus o samostatný film nám ukázal, jak by to vypadalo, kdyby „Rosomák“ přišel o svou regeneraci, zakoukal se do Japonska a pak si vše zase rozmyslel. Nebylo to otřesné, ale ani nikterak nadprůměrné…

07) Deadpool (2016)

Největším oživením x-menovské ságy byla krvavá sólovka Deadpoola, která si dělala srandu i z toho, že už nikdo nechápe mutantí kontinuitu. Čert ale vem provázanost, hlavně že to byla po čertech řízná zábava!

06) Deadpool 2 (2018)

Ano, druhý Deadpool byl ještě o maličko lepší než ten první. Režírující David Leitch (John Wick) totiž přitlačil na akci a dopřál světu ujetou komiksovou jízdu, která vzala to nejlepší z jedničky a skvěle to protáhla kinosály ještě jednou.

05) X-Men (2000)

Otec zakladatel série se nachází zhruba uprostřed seznamu. Na svou dobu nebyla jednička X-Menů nikterak špatná, oproti dnešku však již postrádá mnohé koření pozdějších nejlepších komiksových bijáků.

04) X-Men 2 (2003)

Byla to totiž až dvojka z roku 2003, co X-Menům dodalo tu správnou pověst. Úvodní scéna v Bílém domě je asi nejesenciálnějším momentem, kterým začala éra „relativně vážných“ komiksáren. Zbytek zápletky přitom jel jako namazaný blesk a nebál se ani tak atypických nápadů, jako některé z hlavních postav „zabít“…

03) X-Men: První třída (2011)

Když už se zdálo, že je se sérií X-Men po Posledním vzdoru (a nevalném úspěchu Wolverina) amen, objevila se První třída. Zasazení do 60. let, ukázání kořenů Profesora X i Magneta a mírná podobnost původním bondovkám tu vlily jménu X-Men do žil takovou porci čerstvé krve, že na to s dojetím vzpomínáme dodnes.

02) X-Men: Budoucí minulost (2014)

Trend příjemně pokračoval druhým dílem „prequelové trilogie“, Budoucí minulostí – ta totiž rovněž navázala na původní trilogii, ukázala její terminátorovskou budoucnost a propojila tak obě podsérie dohromady. Mnoho diváků sice story pochopilo až poté, co si vše zakreslili do diagramu, tím víc ale Budoucí minulost odměnila dlouhodobé mutantí fanoušky.

01) Logan: Wolverine (2017)

Zdaleka nejvyšší kladné ohlasy však (trochu překvapivě) získal Logan! Nejenže tím film paradoxně zcela zlomil prokletí wolverinovských filmů, ale navíc předběhl i všechny ostatní x-menovské bijáky. Dojemná a nostalgická (snad) definitivní tečka za Jackmanovým porcováním si ale všechnu tu chválu rozhodně zasloužila!

X-Men: První třída začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný