10. ledna 2022 00:03

7 výborných atmosférických hororů, u kterých vás bude pořádně mrazit

Existují horory, které vás jednoduše pohltí. Tady jich máte hned sedm!

V neděli večer se na COOL připlíží mysteriózní thriller Varovná znamení. Cillian Murphy a Sigourney Weaver se tu jako duo skeptiků střetnou s údajným médiem s tváří Roberta De Nira, jenž možná disponuje paranormálními schopnostmi. Čím disponuje ale zcela jistě, je nebezpečnost. Jeho odpůrce v minulosti zemřel násilnou smrtí a Sigourney nepochybuje o tom, kdo byl pachatelem. Než si tenhle poctivý a zvraty nabitý biják pustíte, nalaďte se na jeho vlnu s jinými podobnými filmy, u nichž tuhne krev v žilách...

07) Ospalá díra

Jak jsme vybírali naše atmosférické horory? V první řadě jde o bijáky, v nichž je už od počátku jasné, že půjde do tuhého! A Ospalá díra, v níž krev cáká hlava nehlava, to bezpochyby splňuje. Biják využívající americkou legendu, pravda, už malinko zestárl, rozhodně však ne tak moc, aby neměl co nabídnout i dnes.

06) Hra na schovávanou

Kritériem druhým je alespoň určité pohrávání si s možností, že nadpřirozené elementy v příběhu nejsou – tedy, že hlavním hrdinům možná jen straší ve věži. Pravda, většina hororů před racionální možností, že se hrdinové jen zbláznili, raději zabočí do světa duchů a ďáblů. Ale ta možnost tu po určitý čas je a i díky ní tuhne krev v žilách... třeba u téhle De Nirovy dětské duchařiny.

05) Drákula

Konečně třetí kritérium je to, jestli film ve své atmosféře vydrží! Coppolův Drákula v této snaze triumfuje až do závěrečných titulků. Dnes při pohledu na ústředního krvesaje možná malinko cuká v koutku úst – ve skutečnosti ale tahle Coppolova vysoce přestylizovaná jízda inspirovala celou řadu následovníků.

04) Osvícení

Různé filmy si s různými těmito prvky pohrávají po svém. A tak v Osvícení i divák na první pohled ví, že tu něco nebude sedět. Jack Nicholson totiž vypadá děsivě už v okamžiku, kdy má působit jako normální taťka. Vtip je nicméně v tom, že není vůbec jasné, co za jeho děsivostí je, a divák to rozklíčovává teprve postupně. Zvláště v hororech totiž platí, že cesta je ve skutečnosti cíl.

03) Rosemary má děťátko

Na bronzovou příčku usedl jeden z esenciálních základních kamenů moderního hororu, dnes již o něco méně známá Rosemary. Příběh o jednom podezřelém těhotenství, které možná dá zrodit démonickému plémě (ale možná ne!), je z dnešního pohledu natočený vlastně hodně civilně. Tím víc však paradoxně vystihuje nejisté kmitání od normálna k paranormálnu…

02) Věc

Naproti tomu Věc ukazuje, že atmosféra může často tanout i z příběhů, kde se existence paranormálna (v tomto případě všežravého ufounského slizoidu) potvrdí již poměrně brzy. Tentokrát to není nejistota, ale nedůvěra vůči druhým, co vytváří atmosféru hustší než mlha nad baskervillskými močály.

01) Šestý smysl

Občas ale není k mistrovskému dílu třeba speciálních přísad – někdy prostě kuchař dovede ukuchtit neopakovatelný pokrm jednoduše svým umem. Šestý smysl sice obsahuje mnohé ingredience zmíněné výše, ale v nadlidském výkonu, který jako by ho skoro navždy kreativně vyčerpal, tu M. Night Shyamalan vyčaroval horor, na který filmový svět už nikdy nezapomene.

Varovná znamení začínají na Prima COOL v neděli ve 22:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný