1. února 2023 18:30

9 věcí, které nevíte o Stmívání: Málem se jmenovalo jinak, Pattinson se na roli chystal podivně

První upíří pokušení aneb Jak začala sága Stmívání. Co všechno museli filmaři i herci překonat?

Ať už ságu Stmívání milujete, či nenávidíte, nelze jí upřít nemalý globální dopad na vývoj světové kinematografie. Nebo alespoň žánrové hollywoodské tvorby mezi lety 2008 až 2012. Přetlumočit knižní předlohu na filmové plátno přitom nešlo vždy zrovna hladce. S čím vším filmaři bojovali?

09) Traduje se, že první volbou autorky knižní předlohy Stephanie Meyer pro roli Edwarda byl již tehdy Henry Cavill. K jeho velké smůle (či štěstí) bylo ale Cavillovi v době plánovaného natáčení už 25 let – filmaři se tak shodli, že už je na středoškoláka trochu starý. Paradoxem je, že zatímco Cavill se později proslavil jako Superman, Robert Pattinson si naopak zahrál Batmana.

08) O roli Edwarda byl tehdy poměrně velký zájem. Když ji nakonec získal Robert Pattinson, přestěhoval se do Oregonu, aby na sobě začal fyzicky i psychicky pracovat – to v jeho pojetí znamenalo trénovat pět hodin denně fyzičku, hrát baseball a taky si udělat místní řidičák.

07) Román Meyersové se původně měl jmenovat „Vidličky“ („Forks“) podle města, kde se příběh odehrává. Její vydavatelé jí však jemně naznačili, že romance takového názvu by nejspíše neměla valný úspěch. Autorka proto nakonec přišla se Stmíváním.

06) Je asi příznačné, že Robert Pattinson před svým obsazením nikdy o románovém Stmívání neslyšel. Na casting prý šel jen proto, že ho přemluvil americký agent – a slíbil mu, že na natáčení bude Kristen Stewart…

05) Všichni Cullenovi nosí různé šperky se stejným symbolem. Edward, Jasper a Emmett mají identický, Alice a Rosalie nosí zase podobné náhrdelníky, Esme má další náramek a Carlisle pro změnu prsten a rodinným erbem Cullenů.

04) Když vejde Bella poprvé do Cullenovic domu, postava s tváří Nikki Reed si o rozbitou misku pořezala ruce. Proto nosí v této scéně rukavice.

03) Natáčení bylo tak levné, že film – jako jediný v rámci své série – nepoužívá vlastní soundtrack, ale licencovanou generickou hudbu složenou dávno před první klapkou. Všechny další bijáky ságy Stmívání si už vlastní hudbu mohly dovolit.

02) Robert Pattinson umí hrát na klavír – a je to skutečně on, kdo ve filmu hraje „ukolébavku“ pro Bellu.

01) Krom posilování a řízení pojal Pattinson svou přípravu na film ještě v jednom ohledu autenticky – několik týdnů před začátkem natáčení totiž s nikým nemluvil. Prý aby se pokusil cítit stejně izolovaně jako Edward!

Zdroj:IMDb zajímavosti

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný