5. dubna 2021 00:04

9 věcí, které nevíte o bondovce Zlaté oko: Kterému filmu Jamese Camerona byla původně podobná?

První bondovka s Piercem Brosnanem je akční klasikou, která vůbec nevznikala snadno.

Ve čtvrtek večer na COOL dorazí bondovka Zlaté oko. Pierce Brosnan se v ní poprvé představí jako agent 007, jenž bude muset zabránit Seanu Beanovi ve využití sovětského supersatelitu ke zničení Londýna. Nebo tak něco? Přesnou story si u tohoto bijáku nikdo příliš nepamatuje... na rozdíl do strhující akce a svého času působivého novátorského pojetí agenta s povolením zabíjet. Byly to však vydřené kvality – dlouho totiž nebylo jasné, jestli Zlaté oko vůbec vznikne!

09) Poslední předešlá bondovka Povolení zabíjet s Timothym Daltonem vyšla v roce 1989, od Zlatého oka ji tedy dělí dlouhých šest let. Původně se plánovalo, že Dalton natočí i další filmy, pak se však staly dvě neplánované věci – společnost MGM se dostala do křížku držiteli práv na agenta 007 a navíc skončila studená válka. Pokračování tak uvázlo v nekonečné smyčce přepisování scénářů, sáhodlouhých úprav a celkové nejistoty. Dalton sám vystoupil z role v roce 1994 a Bond následně dostal nového představitele – Pierce Brosnana.

08) Dlouhá preprodukce měla za následek jeden velký problém. Původní sepsaný scénář totiž (i po všech úpravách) vypadal prakticky stejně jako Pravdivé lži mínus manželská linka. Díky tomu, že Cameronův biják vyšel již v roce 1994, ale měli scenáristé dost času na upravení Zlatého oka do takové míry, že si dnes tyhle dva filmy nikdo nespojuje.

07) Bondův úvodní skok z přehrady, při němž agenta 007 ztvárnil kaskadér Wayne Michaels, nebyl jen žhavým vstupem akční ikony do nového světa, ale na dlouhou dobu i světovým rekordem skoku ze statického místa. Natáčelo se na švýcarské přehradě Varzasca a Michaels přitom skákal z výšky 220 metrů.

06) Ačkoliv Bond měl ve filmu původně jezdit primárně v BMW Z3, jak určovaly smluvní podmínky product placementu, paradoxně v tomhle bouráku stráví jen několik minut ve scéně na Kubě. Po zbytek bijáku (včetně úvodní honičky) sedí za volantem svého staršího Astonu Martin DB5.

05) Naopak zcela nové jsou mnohé elementy, které se promítly i do pozdějších filmů s Danielem Craigem. Především jde o novou šéfku M, kterou ztvárnila Judy Dench. Taktéž došlo na novou Moneypenny a agenta CIA Jacka Wadea, ty ale Craig nepodědil.

04) Zlaté oko byl první film bondovské série, v němž se využívaly digitální triky, nikoliv pouze tradiční praktické efekty (sem počítáme i miniatury). Podepsalo se to i na kultovní scéně „pohledu skrze hlaveň pistole“, která byla prvně modelována s využitím počítačů.

03) A to nebyla jediná novota. Dobové ohlasy si povšimly zejména výrazného „zakčnění“ 007, a to jak co do zápletek, tak i tempa a „řešení většiny situací. Znát je to i na počtu zabitých padouchů na plátně. U Conneryho prvního filmu Dr. No si Bond připsal jen 8 zabitých, Mooreova první bondovka Žít a nechat zemřít dokonce obsahuje jen 6 zabitých. Naproti tomu 007 ve Zlatém oku zvládl zabít 34 padouchů! Méně má dokonce i „drsnější“ Craig, který při své premiéře v Casinu Royale zlikvidoval 11 zlosynů.

02) Film si připsal i kuriózní realizaci jedné reklamní kampaně – před premiérou Povolení zabíjet v roce 1989 probíhala soutěž, jejíž výherce si měl střihnout cameo v další bondovce. Vzhledem k sáhodlouhé produkci Zlatého oka to vypadalo, že z výhry nakonec sejde – ale nakonec vítězku skutečně můžete vidět, jak stojí za Xenií Onatopp (v českém překladu mimochodem jako „Navrchovová“!) během hry baccaratu.

01) Ačkoliv již Daltonovy filmy byly prvními, které nepocházely z pera (či spíše psacího stroje) Iana Fleminga, autora knižního Bonda, až Zlaté oko je prvním zcela původním bondovským příběhem, který neobsahuje reference na jiná Flemingova díla.

Zlaté oko začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný