19. července 2021 02:09

9 věcí, které nevíte o třetích X-Menech: Zápletku vymyslel režisér Avengers

Poslední bitva vzplála aneb zajímavosti o (prvním) konci X-Menů.

Finále trilogie X-Men s podtitulem Poslední vzdor vás na Prima COOL čeká už v neděli večer. Tentokrát na hodné i zlé Mutanty čeká výzva v podobě „léku“ na mutantí schopnosti, který se dá, ehm, využít několika způsoby. Ze záhrobí se navíc vrací i Jean Grey... v poněkud pozměněné podobě! Od premiéry Posledního vzdoru uplynulo již mnoho let, v kontrastu s dalším vývojem ságy je proto zajímavé se ohlédnout, co vše filmaři od třetího filmu X-Men svého času očekávali...

09) Studio 20th Century Fox si původně myslelo, že budou třetí X-Meni posledním filmem svého druhu – nehodlalo samozřejmě značku opustit, namísto toho se však předpokládalo, že budou následovat různé spin-off filmy s populárními mutanty, jež měl odpálit X-Men Origins: Wolverine. Nakonec ale zůstalo jen o sólovek s Loganem a třeba spin-off Magneta se vměstnal do startu prequelové trilogie jménem X-Men: První třída (2011).

08) Ačkoliv někteří diváci filmu ideu v podobě léku na mutantí schopnosti vyčítají, ve skutečnosti za ní nestojí nikdo menší než Joss Whedon (Firefly, Avengers), který s lékem přišel ve svém komiksu Astonishing X-Men z roku 1992. Whedon je obecně v komunitě velmi populární, je proto ironické, že se jeho nápad ve filmové podobě dostal do tak negativního světla.

07) Ani režie tentokrát nebyla přijata moc kladně – Brett Ratner měl však původně točit již první snímek, takže jeho trojka vlastně byla malým návratem ke kořenům. Ironií osudu se Bryan Singer (režisér prvních dvou dílů) později vyjádřil v tom smyslu, že lituje toho, že režírování Posledního vzdor odmítl. Jeho námětem na trojku bylo omotat příběh zejména kolem Cyclopse, který by bojoval s Jean/Dark Phoenix – a paralelně k tomu by probíhala i linie s Jean/Dark Phoenix cestující po celém světě, kde by osvobozovala mutanty sloužící její věci. Něco podobného později proběhlo v nepříliš milované Singerově Apokalypse.

06) Ani Halle Berry se jako Storm do trojky příliš nehrnula a nechala se přesvědčit až poté, co scenáristé rozšířili její úlohu. Pomohlo navíc i to, že její separátní pokus na točení superhrdinského filmu jménem Catwoman brutálně propadl. Buď jako buď, Storm kvůli limitovanému výskytu Xaviera i Cyclopse de facto přebírá vedení týmu X-Menů i školy. Na druhou stranu stejné úlohy Storm koneckonců přebírala i v komiksu.

05) Ani Rebeccy Romijn (Mystique), ani Jamese Marsdena (Cyclops) si ve filmu příliš neužijeme. Za absenci však nemůže nutně Ratnerova režie či scénář, nýbrž uspěchání produkce filmu. Kvůli tlaku kravaťáků na co nejrychlejší natáčení byli oba herci již po většinu natáčení upsáni jiným projektům a jejich úloha v Posledním vzdoru proto musela být drasticky pokrácena.

04) Famke Janssen alias Jean Grey/Dark Phoenix se na svou dvojroli připravovala vskutku důkladně – jala se dnem a nocí studovat lidi, kteří mají skutečnou rozdvojenou osobnost a související psychické poruchy. Po její roli v bondovce Zlaté oko však musíme říct, že šílenou antihrdinku zjevně uměla zahrát odjakživa!

03) Finále Posledního vzdoru se původně mělo odehrávat ve Washingtonu DC, nikoliv na Alcatrazu a mostě Golden Gate. Scéna útoku na Alcatraz měla přijít již v půlce filmu, kde by Magneto a Dark Phoenix osvobodili nebezpečné mutanty. Ve finálním Washingtonu naopak měla být laboratoř s lékem a Magneto tam měl provést útok na samotný Bílý dům. Ratner se však rozhodl, že ukradení mostu je však natolik spektakulární, že je lepší vězení a laboratoř spojit do jediné lokace. Magnetův útok na Bílý dům pak použil Singer v Budoucí minulosti (byť skrze zasazení do 70. let).

02) Poslední vzdor stál 210 milionů dolarů, což jej v roce 2006 učinilo nejdražším filmem všech dob. Dnes už je tento rekord samozřejmě dávno mnohokrát překonán.

01) Není bez zajímavosti, že se již v tomto filmu se objevuje postava Bolivara Traska, vojenského vědce, jehož v Budoucí minulosti hraje Peter Dinklage. V Posledním vzdoru jej na místo toho však hraje Bill Duke, který nejenže není menšího vzrůstu, ale navíc je černoch. Dukea můžete znát třeba jako Maca z prvního Predátora.

Komiksovka X-Men 3: Poslední vzdor začíná na Prima COOL v neděli ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný