7. června 2023 16:55

9 věcí, které o Vykoupení z věznice Shawshank možná nevíte: Film v kinech propadl a Red není v předloze černoch

Legendární vězeňské drama ukrývá nejedno tajemství, které vám dodnes zůstalo skryto.

Který film se může pochlubit tím, že umí zacloumat svými diváky i desítky let po premiéře? Vykoupení z věznice Shawshank, jeden z nejlepších filmů všech dob, má tu čest – poznejte o něm vše, co jste možná nevěděli.

09) Autorem románové předlohy je slavný spisovatel Stephen King, který za práva k natočení dostal šekovou směnku na pouhých 5 000 dolarů. Co hůře, King ji nikdy neproplatil – nechal si šek zarámovat a pár let po premiéře filmu ho poslal zpátky režiséru Franku Darabontovi s lístkem, na němž stálo: „Pro případ, že bys někdy potřeboval peníze na kauci. S láskou, Steve.“

08) V původní předloze byl postarší kriminálník Red popisován jako bílý Irčan s prošedivělými zrzavými vlasy. Studio proto zvažovalo, že do role obsadí Clinta Eastwooda, Harrisona Forda, Paula Newmana, Gena Hackmana, Roberta Redforda či Roberta Duvalla. Darabont si ale stál za svým, že by měl Reda kvůli svému autoritativnímu vystupování a ikonickému hlasu hrát Morgan Freeman. Redova odpověď, že dostal přezdívku Red, „protože je Ir“, je tak v této verzi vtipem.

07) Tim Robbins se do role Andyho Dufresna ponořil skutečně naplno – dokonce se v rámci příprav nechal zavřít na samotku. Jak prohlásil, byl si samozřejmě vědom, že udělat to dobrovolně je něco jiného, než když se mu to přihodí ve vězení. Rozhodně však měl ambice přiblížit se Andyho prožitku jak nejblíže je legálně možné.

06) Clancy Brown, který ztvárnil kapitána Hadleyho, se naopak snažil být od reality co nejdále. Prý mu sice zatelefonovalo několik skutečných bachařů s nabídkou, že by mu pomohli sehrát jeho roli co nejvěrněji realitě, všechny ale odmítl s tím, že jeho postava je zloduch a v žádném případě nechce zkreslovat skutečné členy vězeňské ostrahy.

05) Na snímku mladého Reda, který je vidět mezi jeho dokumenty k propuštění, je ve skutečnosti syn Morgana Freemana, který se jmenuje Alfonso Freeman.

04) Rozhovor mezi Andym a Redem na vězeňském dvoře, během něhož Red hází míčkem, se natáčel dlouhých 9 hodin. Freeman po celou tu dobu házel míčkem a ani jednou si nestěžoval – druhý den ale na plac přišel se zafačovanou rukou.

03) Byť to přímo ve filmu nikdy nezazní, Brooks „Brooksy“ Hatlen ve vězení sedí za drobný prohřešek: Údajnou vraždu své ženy a dcery poté, co prohrál v pokeru mnoho peněz.

02) Snímek původně v kinech strašlivě propadl a vydělal jen 18 milionů dolarů, což nezaplatilo ani relativně nižší náklady na natáčení. Štěstí se na filmaře usmálo až poté, co producenti uvolnili snímek do tehdy poměrně nových videopůjčoven. Shawshank se tu stal nejpůjčovanějším bijákem roku 1995 a jedním z nejvýdělečnějších filmů na kazetách vůbec.

01) Dnes je sice Vykoupení z věznice Shawshank považováno za jeden z nejlepších filmů všech dob, ve své době ale nezískalo ani jednoho Oscara. A to bylo nominováno rovnou na sedm sošek!

Zdroj: Autorský text

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný